Zlato će dostići rekordnu vrijednost sljedeće godine zahvaljujući otkupima centralnih banaka i smanjenju kamatnih stopa u SAD-u, navodi Goldman Sachs Group Inc. Banka je označila zlato kao jednu od najperspektivnijih roba za trgovinu u 2025. godini i istakla da bi cijene mogle nastaviti rasti tokom predsjedništva Donalda Trumpa.
„Idite na zlato“, poručili su analitičari, uključujući Deana Struyvena, ponovivši cilj od 3.000 dolara po unci do decembra 2025. godine. Strukturni pokretač ove prognoze je veća potražnja centralnih banaka, dok bi ciklični podsticaj dolazio od priliva u fondove kojima se trguje na berzi dok Federalne rezerve (Fed) smanjuju kamatne stope, ističu analitičari.
Zlato je ove godine ostvarilo snažan rast – dostigavši uzastopne rekorde – prije povlačenja odmah nakon Trumpove pobjede na izborima, što je ojačalo dolar. Uspon metala bio je podržan povećanom kupovinom iz službenih sektora i prelaskom Federalnih rezervi na blažu monetarnu politiku. Goldman takođe ističe da bi Trumpova administracija mogla dodatno pomoći zlatu.
„Neviđena eskalacija trgovinskih tenzija mogla bi oživjeti spekulativno pozicioniranje na zlato“, navode. Dodatno, povećane brige oko fiskalne održivosti SAD-a takođe bi mogle podržati cijene, napominju, ističući da bi centralne banke – posebno one s velikim rezervama američkih državnih obveznica – mogle odlučiti da povećaju kupovinu plemenitog metala.
Spot cijena zlata posljednji put je bila oko 2.584 dolara po unci, nakon što je prošlog mjeseca dostigla vrh iznad 2.790 dolara.
U drugim prognozama banke, očekuje se da će sirova nafta Brent sljedeće godine biti u rasponu od 70 do 85 dolara po barelu, iako postoji kratkoročni rizik od porasta ako Trumpova administracija ograniči dotok iz Irana, navodi Goldman.
„Nova američka administracija dodatno povećava rizike za snabdijevanje iz Irana“, rekli su analitičari, ističući mogućnost strožeg sprovođenja sankcija za maksimalni pritisak. „Potencijalno povećanje američke podrške Izraelu takođe bi moglo povećati vjerovatnoću poremećaja iranskih naftnih resursa.“
Za poljoprivredne proizvode, Goldman razmatra potencijalnu štetu od mogućih trgovinskih mjera između Washingtona i Pekinga tokom Trumpovog mandata. „Veće kineske carine na američke poljoprivredne proizvode i meso mogle bi smanjiti potražnju za američkim izvozom“, navode analitičari. „S obzirom na nedostatak alternativnih izvoznih tržišta, rebalansiranje američkog tržišta zahtijevalo bi niže cijene američke soje, kukuruza i mesa“, dodaju iz banke, prenosi Bloomberg.