GODIŠNJICA POČETKA RATA U GAZI: Izraelski budžetski deficit udvostručen, rast BDP-a prepolovljen

Godinu dana nakon početka rata u Gazi ekonomija Izraela nalazi se pod značajnim pritiskom, njen rast je ugrožen, a prognoze dugoročne štete mjere se desetinama milijardi dolara. Banka Izraela ranije ove godine procijenila je da će troškovi rata do kraja godine dostići oko 66 milijardi dolara. To je ekvivalentno oko 12 odsto izraelskog BDP-a.

Prije napada Hamasa na Izrael 7. oktobra prošle godine, Međunarodni monetarni fond predviđao je rast izraelske ekonomije od 3,4 odsto u ovoj godini. Sada, ekonomske projekcije variraju od jedan do 1,9 procenata, a očekuje se i da će rast sledeće godine biti slabiji nego što se ranije predviđalo, prenosi CNN.

Izraelska centralna banka nije u mogućnosti da smanji kamatne stope kako bi oživjela ekonomiju, jer inflacija raste, potpomognuta rastom plata i ogromnim državnim troškovima za finansiranje rata. Istovremeno, libanska ekonomija, mogla bi se smanjiti do pet odsto ove godine zbog širenja rata na tu zemlju, prema procjeni firme BMI, koja je u vlasništvu Fitch Solutions.

Sukob je doveo do udvostručenja izraelskog budžetskog deficita na osam sa četiri procenta prije rata. Državno zaduživanje je poraslo i postalo skuplje, jer investitori traže veće prinose za kupovinu izraelskih obveznica i drugih sredstava. Višestruko sniženje izraelskog kreditnog rejtinga agencija Fitch, Moody’s i S&P vjerovatno će dodatno povećati troškove zaduživanja zemlje.

Da bi smanjila fiskalni deficit, vlada ne može računati na stabilan priliv poreskih prihoda od preduzeća, od kojih mnoga propadaju, dok su druga oprezna u vezi sa ulaganjem dok ne bude jasno koliko će rat trajati. Coface BDi, vodeća kompanija za poslovnu analitiku u Izraelu, procjenjuje da će se ove godine zatvoriti 60.000 izraelskih firmi. Ministarstvo turizma Izraela procijenilo je da je pad broja stranih turista doveo do gubitka prihoda od 4,9 milijardi dolara od početka rata.

Kada je riječ o pojasu Gaze, prema procjeni UN uklanjanje svih ruševina koštaće oko 1,2 milijarde dolara. UN procjenjuje da je više od 163.000 zgrada u Gazi oštećeno ili uništeno, što je dvije trećine svih predratnih građevina u ovoj palestinskoj enklavi. Procjene organizacije pokazuju da se u Gazi trenutno nalazi 42 miliona tona otpada, a za čišćenje bi moglo biti potrebno do 14 godina, prenosi Komersant.

Izrael je započeo vojnu operaciju u pojasu Gaze kao odgovor na napad boraca Hamasa na teritoriju Izraela 7. oktobra 2023. godine. Članovi te grupacije su oteli 253 Izraelca. Prema podacima palestinskog Ministarstva zdravlja, od početka sukoba u enklavi je poginulo više od 41.800 ljudi, a više od 97.100 je ranjeno.

(Biznis.rs)

Slični Članci