Monetarna politika će i nadalje morati da bude čvrsta, pošto je inflacija upornija nego što smo očekivali, izjavio je glavni ekonomista Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Pjer-Olivije Gurinša.
U intervjuu za španski “Pais”, Gurinša je konstatovao da je trenutna inflacija u Evropskoj uniji i evrozoni niža zbog pada cijena energije i hrane, ali da se bazna inflacija ne smanjuje.
Ekonomisti MMF-a će uskoro izvući zaključke iz ovog razvoja, ali Gurinša dodaje da dosadašnje pooštravanje monetarne politike nije donijelo adekvatne rezultate i da ona možda treba da duže ostane na ovom nivou – bar do 2025. godine.
Prema njegovim riječima, poruka skupa ekonomista u Sintri je da će visoke kamatne stope ostati neko vrijeme, da neće biti uskoro smanjene.
Glavni ekonomista MMF-a je istovremeno napomenuo da scenario recesije u SAD “nije blizu”.
“Američka ekonomija pokazuje otpornost: nezaposlenost je na istorijski najnižim nivoima koje nismo vidjeli više decenija, ima dovoljno slobodnih radnih mjesta, a ekonomija i dalje raste, možda čak i snažnije nego što se očekivalo”, rekao je on.
Na pitanje da li moguće pobijediti inflaciju, a da se istovremeno ne prouzrokuje ekonomska recesija, Gurinša je istakao da će to biti “veoma teško”.
“Evropske ekonomije već usporavaju, a američka ekonomija će možda morati da uspori još više. Moguće je, ali mislim da će teško, teže za evrozonu nego za SAD”, zaključio je Gurinša.
(Nezavisne)