Generalštab brišu iz registra kulturnih dobara, Kušneru otvoren put za izgradnju luksuznog hotela

Vlada Srbije donijela je protekle sedmice odluku o prestanku svojstva kulturnog dobra zgradama Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu, čime se stiču uslovi za nastavak realizacije projekta gradnje luksuznog hotela, o čemu je marta ove godine srpska Vlada skopila ugovor sa Džaredom Kušnerom, zetom novoizabranog predsjednika SAD, Donalda Trampa.

Kako je precizirano u odluci koju je potpisao srpski premijer Miloš Vučević, zgradama Generalštaba Vojske bivše SCG i Ministarstva odbrane u Beogradu, koje se nalaze na teritoriji opštine Savski Venac, u Beogradu, u državnoj svojini, prestaje svojstvo kulturnog dobra i brišu se iz registra nepokretnih kulturnih dobara.

Kušner projekat vrijedan 500 miliona dolara, vodi u partnerstvu sa Ričardom Grenelom, Trampovim nekadašnjim izaslanikom za Srbiju i Kosovo. Grenel je prvi predložio da američki investitori pokušaju da revitalizuju lokaciju uništenu u NATO bombardovanju 1999. godine. List Njujork tajms je 18. marta objavio da je investicija vrijedna 500 miliona dolara i da bi država Srbija, prema predlogu ugovora, trebalo da dobije 22 odsto profita.

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Goran Vesić potpisao je u marta ove godine  “Ugovor o revitalizaciji kompleksa bivšeg Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu (SSNO)“, koji se nalazi u centru Beograda sa kompanijom “Affinity Global Development“, u vlasništvu Kušnera.

“Vlada Srbije izabrala je za partnera u ovom poduhvatu uglednu američku kompaniju, koja će investirati u revitalizaciju kompleksa bivšeg SSNO”, rekao je Vesić.

Zgrada Generalštaba, uništena tokom NATO bombardovanja 1999. godine

U objavi na platformi X, Kušner je još 15. marta napisao da je “uzbuđen da podijeli sa javnošću rani dizajn za projekte izgradnje koji su planirani na albanskoj obali, kao i u centru Beograda”.

Ekonomski napredak Srbije u protekloj deceniji je bio impresivan. Ovaj projekat će dodatno podići Beograd do nivoa najbolje međunarodne destinacije, ka čemu ide”, naveo je tada Kušner u izjavi u kojoj je potvrdio dogovor.

Vesić je saopštio da Vlada Srbija nije prodala ovo zemljište, već je, kako se navodi u ugovoru, “zemljište iznajmila na 99 godina”. On je rekao tada da će sve dalje radnje biti u skladu sa zakonima Srbije i u saradnji sa institucijama koje su zadužene za zaštitu kulturne baštine, pošto je Generalštab tada imao status spomenika kulture i uživao poseban stepen zaštite. Protiv izgradnje na mjestu Generalštaba izjasnile su se tada, između ostalih, i pojedine opozicione stranke poput Ekološkog ustanka, Nove DSS, ali i Srpska akademija nauka i umetnosti.

Tada je najavljeno da će uz luksuzni hotel, tržni centar i 1.500 stanova, biti izgrađen i Memorijalni kompleks posvećen žrtvama NATO bombardovanja.

Odluka o prestanku svojstva kulturnog dobra objavljena je 15. novembra, a stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u srpkom Službenom glasniku.

 

 

Slični Članci