Forbesova lista ‘Global 2000’ sadrži najveće i najuspješnije kompanije, rangirane s obzirom na prihod, profit, imovinu i tržišnu cijenu. Ove godine lista sadrži kompanije iz 62 države.
Ukupne brojke kompanija s liste iznose 38 bilijardi dolara prihoda, 3 bilijarde dolara profita, 161 bilijarda dolara vrijedne imovine i ukupnu tržišnu vrijednost od 44 bilijarde dolara. Ove kompanije zapošljavaju ukupno 90 miliona ljudi.
Prvi put od pokretanja list 2003. godine, tri najbolje rangirane kompanije su iz Kine – na prvom je mjestu kineska banka ICBC (drugu godinu za redom), China Construction Bank je na drugom, a Agricultural Bank of China na trećem mjestu. Osim prve tri pozicije, Kina drži i devetu poziciju na kojoj je Bank of China.
Kompanije iz SAD-a drže ostatak liste deset najboljih. Berkshire Hathaway i Wells Fargo uspele su se za četiri mjesta u odnosu na prošlu godinu, kompaniju J.P. Morgan s trećeg je na četvrto mjesto izgurala Agricultural Bank of China, a evropske kompanije Royal Dutch Shell i HBSC Holdings su ispale s liste deset najboljih; prva se nalazi na jedanaestom, a druga na četrnaestom mjestu.
[widgets_on_pages id=”Baner”]
Od ukupnog broja kompanija, na listi 2000 najboljih najviše ih ima SAD – 564. Slijede Japan, s 225 kompanija na listi te Kina s ukupno 207 kompanija. Ove godine na listi debituju dvije države, Mauricijus i Togo. Otkad je Forbes krenuo s listom najboljih kompanija 2003. godine, dinamika odnosa između Zapada i Istoka se dramatično mijenja. Azija je sigurno zauzela vodeću poziciju s 674 kompanije na listi, što na drugo mjesto pozicionira Sjevernu Ameriku s 629 i Evropu s 506 kompanija na vrhu.
Prije 11 godina situacija je bila znatno drugačija – Sjeverna Amerika je ‘vodila’ s 50 posto kompanija više. Bliski istok i Južna Amerika u zadnjih deset godina bilježe zavidan rast, a i afričke države se polako pojavljuju na popisu, ove ih godine ima ukupno sedam. Ako gledamo na tržišnu vrijednost kao glavni parametar, Apple (koji na ukupnoj listi drži 15. mjesto) je na samom vrhu. Slijede ga Exxon Mobil, Google, Microsoft i Berkshire Hathaway.
Wal-Mart prodavnice0 i dalje drže prvu poziciju u prodaji, uprkos padu profita. Kompanije Fannie Mae i Freddie Mac, koji su preživjeli finansijsku krizu, napokon se isplate svojim investitorima. One drže prve dvije pozicije najprofitabilnijih kompanija.
Ako posmatramo velike skokove u pozicijama, uočit ćemo Facebook, koji je skočio s 561. na 510. mjesto te kompaniju Hewlett-Packard, koja se popela s prošlogodišnjeg 438. na 80. mjesto. Kompanija Liberty Media medijskog mogula Johna Malonea popela se za 440 mjesta i sada se nalazi na 651. mjestu zahvaljujući velikim skokovima u profitu i tržišnoj vrijednosti.
Naravno, godina nije svima bila uspješna. Kineska kompanija Sany Heavy Industries, najveći proizvođač građevinske opreme te zemlje, pala je sa 851. na 1398. poziciju zahvaljujući usporavanju rasta kineske ekonomije.
Britnski lanaci supermarketa Tesco i Morrison Supermarkets su krenuli u ozbiljnu borbu za tržište i tako si međusobno smanjili profite. Kanadska kompanija Barrick Gold je zbog pada cijene zlata pala za 112 mjesta.
Ova lista govori i o tome koje industrije dominiraju svjetskim poslovnim svijetom. Na prvom su mjestu banke, koje zauzimaju ukupno 467 mjesta na listi. Slijede kompanije koje se bave naftom i uljem, osiguranjima i uslugama.
Četiri su sektora zabilježila rast tržišne vrijednosti od više od 30 posto ove godine – avio sektor i obrana (36 posto), IT sektor (35 posto), bijela tehnika (35 posto) te uslužne djelatnosti poput hotela i restorana.