Fond za zdravstveno osiguranje Crne Gore: Bez budžeta ugrožena nabavka ljekova i plate medicinara

Iz Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore (FZO) apelovali su na sve odgovorne da se što prije usvoji Zakon o budžetu za 2025.godinu, kako ne bi došlo do otežanog funkcionisanja sistema zdravstva, što u prvom redu podrazumijeva nabavku ljekova i medicinskih sredstava.

Iz Fonda, na čijem je čelu dr Vuk Kadić, ističu da će u slučaju da se ne usvoji budžet za 2025. godinu, pa samim tim i onaj dio budžeta koji je određen za zdravstvo, doći do otežanog funkcionisanja zdravstvenog sistema, „iz prostog razloga što ćemo preći na privremeno finansiranje, a Zakon o privremenom finansiranju podrazumijeva isti nivo finansiranja u tekućoj godini kao što je bio onaj u 2024. godini“.

– Svi dobro znamo da je razlika između prošlogodišnjeg budžeta i onog koji je planiran za 2025. godinu prilično velika, s obzirom da je budžet u prethodnoj godini bio oko 424 miliona eura, a ove godine bi trebalo da iznosi oko 452 miliona, tako da je tih tridesetak miliona eura razlike neophodno da bi zdravstveni sistem funkcionisao na pravi način. To se prije svega odnosi na isplatu zarada u kompletnom zdravstvenom sistemu i, ono što je najvažnije za naše građane, na osiguranje nesmetane nabavke ljekova i medicinskih sredstava – upozoravaju iz Fonda u odgovoru na naše pitanje o posljedicama koje bi opoziciona blokada rada Skupštine Crne Gore i neusvajanje budžeta mogli da imaju na sistem zdravstva.

Kako su naglasili, ukoliko se ne usvoji budžet za 2025. godinu, doći će u situaciju da će sredstva koja su tražili za ovu godinu biti još manja, jer će biti na nivou iz 2024. godine.

– Pored toga, kapitalni projekti koji su planirani u 2025. neće biti realizovani jer za to neće biti sredstava. Podsjećamo da ukupna vrijednost kapitalnih projekata u oblasti zdravstva u ovoj godini iznosi oko 303 miliona eura, a među najznačajnijim su: izgradnja Opšte bolnice u Pljevljima i nabavka potrebne opreme, izgradnja Klinike za hematologiju i PET/CT centra u okviru Kliničkog centra Crne Gore, izgradnja Doma zdravlja u Siti kvartu u Podgorici i nabavka opreme za njegovo funkcionisanje, te izgradnja i opremanje Univerzitetskog kliničkog centra kao ustanove tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite. Iz svega navedenog, jasno je da će doći do teškoća u radu zdravstvenih ustanova i pružanju zdravstvene zaštite našim građanima, pa apelujemo na sve odgovorne da se budžet što prije usvoji – ističu iz Fonda.

Ukazuju da je zdravstveni sistem žila kucavica cijelog društva i kao takav zahtijeva punu pažnju donosilaca odluka i svih političkih subjekata.

– Imajući to u vidu, sigurni smo da će nadležne institucije učiniti sve što je moguće da ne dođe do nestašice ljekova i osigurati da naši građani imaju pristup svakom lijeku koji im je potreban, čime ćemo stvoriti uslove za opstanak i napredak crnogorskog zdravstva. Uvjereni smo da svi želimo kvalitetan i efikasan zdravstveni sistem, koji će biti na usluzi građanima i koji će moći adekvatno da odgovori na njihove potrebe, pa od svih relevantnih aktera očekujemo krajnje odgovoran i ozbiljan pristup rješavanju trenutne krizne situacije – poručuju iz Fonda.

Podsjećaju da je uredno i ažurno snabdijevanje zdravstvenih ustanova ljekovima i medicinskim sredstvima u vrhu prioriteta svih relevantnih institucija i da to predstavlja najvažnije pitanje za sve koji se bave zdravstvom.

– Još jednom podvlačimo: nesmetano funkcionisanje zdravstvenog sistema, koje, prije svega, podrazumijeva normalno snabdijevanje zdravstvenih ustanova ljekovima i medicinskim sredstvima, mora biti u fokusu svih društvenih aktera. U tom smislu, usvajanje budžeta je neophodno i mora se desiti što prije kako građani ne bi strepili od toga da li će ljekove koji su im potrebni dobiti u apotekama i da li će u zdravstvenim ustanovama dobiti adekvatnu zdravstvenu uslugu – naglasili su iz Fonda.

Izvor: Dan

Slični Članci