Kina i Rusija imale su „razočaravajući“ privredni rast u prvom polugođu, a tendencije jenjavanja ekonomske aktivnosti u ove dvije zemlje nastaviće se u periodu do kraja ove a djelimično i tokom naredne godine, predviđaju eksperti američkog Fonda Rubini.
Očekivanja da će Kina, kao „nova lokomotiva globalne ekonomije“, uspjeti da raznim stimulativnim mjerama održi veoma visoku stopu privrednog rasta su splasnula i realno je očekivati da ekonomska ekspanzija u 2013. ne bude veća od 7,5 odsto.
Privredni rast Kine će tokom sljedeće godine, prema ocjeni Fonda Rubini, biti još niži – oko 6,8 odsto – nakon što Peking povuče očekivane poteze u pravcu oštrije monetarne politike i smanji budžetske stimulacije domaćim preduzećima.
[widgets_on_pages id=”Turizam”]
Vodeći ekonomski i politički funkcioneri Kine raniji su više puta izjavljivali da je svaki privredni rast u njihovoj zemlji ispod osam odsto godišnje „nedovoljan“, jer ne omogućuje otvoranje dovoljno novih radnih mjesta.
U Kini je, zbog ogromnog priliva nove radne snage iz sela u industrijske centre, potrebno svake godine otvoriti nekoliko desetina miliona novih radnih mjesta, a to je moguće ostvariti samo uz ogromna investiciona ulaganja i dvocifrene stope rasta.
Slučaj Rusije je još „teži“ nego u Kini i ostale dvije članice BRIK – Brazilu i Indiji, navodi se u analizi Fonda Rubini, uz opasku da privatni sektor u prostorno najvećoj zemlji svijeta sve manje troši i loše upravlja investicijama.
Poslije jasnih znakova usporavanja u prvom polugođu, eksperti Fonda Rubini sada ruski privredni rast u 2013. ocenjuju na skromnih 1,8 odsto, uz napomenu da će zbog toga ruska rublja i akcije „pokazivati slabe rezultate u poređenju sa vodećim stranim valutama i akcijama“.
Privredni rast Rusije mogao bi u 2014. da se ubrza, ali najviše na 2,4 odsto, zahvaljujući nešto većoj tražnji nafte i drugih strateških važnih proizvoda u nekim brzo rastućim ekonomijama, navodi se u analizi fonda koji nosi ime slavnog američkog ekonomiste Nuriela Rubija koji je prvi predvidjeo veliku globalnu finansijsku krizu koja je izbila u ljeto 2008. godine.
Glavna slabost ruske privrede sada je sve slabija potrošačka tražnja, ali i opadanje investicione aktivnosti, zaključuje se u analizi Fonda Rubini. (capital.ba)