Finska prva zemlja gdje će se primati plata a neće morati da se radi

Odabrana grupa od 2.000 nezaposlenih ove će godine u Finskoj primati 560 eura i sa tom platom nisu povezani nikakvi uslovi – ne moraju da rade, a ne moraju da traže posao ako to ne žele.

Time je Finska prva zemlja na svetu koja se zaista upušta u eksperiment o kojem se u mnogim zemljama samo razmišljalo. Cilj je da se u prvoj fazi vidi kako bezuslovna plata djeluje na ponašanje građana.

Novac će dijeliti finska služba za socijalnu pomoć tamo poznata kao Kela, prenosi Dojče vele. Treba dodati da taj iznos za život u Finskoj nipošto ne znači da neko može lagodno da živi: prosječna plata je negdje oko 3.400 eura, a to onda znači i da su troškovi života zastrašujuće visoki.

Ali, to nije ni smisao takvog temeljnog prihoda, objašnjava Marjuka Turunen koja je na čelu pravnog odeljenja Kele: „Mislimo da bi ovo mogao da bude odličan podsticaj da ljudi prihvate barem male i poslove na određeno vijreme.”

Do sada su i nezaposleni veoma nerado prihvatali takve poslove jer su se bojali da će tako biti gurnuti na dno ljestvice ako se pojavi pravi posao, a onda je tu bio i problem poreza. Jer ako se taj prihod zbroji sa pomoći koju primaju, ponekad je ispadalo da im je u džepu ostajalo manje nego da uopšte ne rade.

U ovom konceptu je to drugačije: na bazični bezuslovni prihod se ne plaća porez, čak i ako nađu posao i zarade nešto povrh toga. „To će im dati finansijsku sigurnost. Mogu biti sigurni da će im ovaj novac stići na vrijeme. Šta će učiniti s njim, to je njihova stvar”, objašnjava pravnica socijalne službe.

Švajcarska je ove godine sprovela referendum u kojem se predlagao bezuslovni mjesečni prihod od 2.500 švajcarskih franaka (oko 2.300 eura). Poslovično vrijedni Švajcarci su taj predlog ubjedljivom većinom – odbili.

Ali o sličnim modelima se razmišlja i u drugim zemljama, ne samo u imućnim državama poput Finske ili Holandije, nego i u Keniji i čak Indiji, piše Dojče vele.

Slični Članci