Kako bi spriječila ponavljanje istorije, odnosno buduće finansijske krize, Velika Britanija je odlučila da u škole uvede novi obavezan predmet – Finansije.Na taj način želi edukovati mlade ljude kako da ne postanu taoci dužničkog ropstva. Djeca u dobi od 11 do 16 godina moraju naučiti baratati novcem.
Školska banka
Učenice Mount Carmel koledža dobile su zadatak da vode školsku banku.
“Mislim da će im to promijeniti živote. Naučiće šta je dug, kako je lako postati dužnik, šta je to loš kredit i kako mogu spriječiti da se nađu u takvim situacijama”, kaže zaposlena u školi Hannah Jones.
Vlada se nada da će na ovaj način prekinuti dužničku kulturu, kako se 2008. i finansijska kriza nikad više ne bi ponovile.
Neke škole već su uvele predmet Lične finansije, ali Računovodstvo je obavezan predmet, kao i izučavanje pojmova rizičnog poslovanja, prihoda, rashoda i štednje.
Direktorka škole Nicole Haynes želi da promijeni ponašanje učenica, koje priznaju da ne štede mnogo.
“Ne želim da imam kreditne kartice i plaćam prevelike kamatne stope. Današnje generacije moraju biti oprezne, jer ekonomija sama po sebi oscilira, ne samo u Evropi nego globalno. Moraju biti svjesni toga šta banke rade, šta su kamatne stope, inflacija”, kaže Haynes.