Federalne rezerve sniziće kamate u srijedu: Šta nas čeka nakon toga?

Kada Federalne rezerve održe sastanak u srijedu, očekuje se da će zvaničnici obilježiti kraj jedne ere dok smanje kamatne stope po prvi put u četiri godine i zacrtaju put ka nižim stopama tokom sljedeće dvije godine.

“Ovo je važan sastanak,” rekla je bivša predsjednica filijale Federalnih rezervi iz Kansas Cityja, Esther George. “To je sastanak koji je nagoviješten od kraja prošle godine. Dugo se očekuje.”

Očekuje se da će centralna banka smanjiti kamatne stope za četvrtinu procentnog poena na novi raspon od 5,0-5,25%, sa svog 23-godišnjeg maksimuma od 5,25% do 5,5% u srijedu kada se završi njihov sastanak o politici. Ovi potezi će zvanično označiti kraj najagresivnije kampanje za borbu protiv inflacije od 1980-ih godina.

Opklade investitora o tome koliko duboko će Federalne rezerve smanjiti stope prvi put su se znatno mijenjale. Od ranog ponedjeljka, trgovci su prognozirali skoro 60% šanse za smanjenje od 50 baznih poena, u poređenju sa 40% za 25 baznih poena. U petak su šanse bile podijeljene 50-50, dok su prije sedmicu dana iznosile 85% u korist manjeg smanjenja.

Smanjenje stope će označiti prvo u nizu smanjenja, jer se očekuje da nova era lakog novca centralne banke traje kroz 2025. i 2026. godinu. Ova promjena će se odraziti na američku ekonomiju tako što će građanima biti jeftinije zaduživanje za kupovinu kuća, automobila ili kreditne kartice.

Preduzeća će takođe imati lakši pristup kreditima za finansiranje svojih operacija.

Zvaničnici Federalnih rezervi će objaviti nove projekcije kamatnih stopa, poznate kao “dot plot,” o tome koliko smanjenja stope predviđaju u ostatku ove i sljedeće godine.

Luke Tilley, iskusni glavni ekonomista za Wilmington Trust, očekuje da će Federalne rezerve smanjiti stope za 25 baznih poena — i zacrtati put ka još dva smanjenja ove godine, takođe po 25 baznih poena, nakon čega će sljedeće godine smanjivati stope na šest od osam sastanaka o politici Federalnih rezervi. Dodao je da, ako Federalne rezerve mogu smanjiti stope za 50 baznih poena na budućim sastancima bez uznemiravanja tržišta, to će i učiniti.

Tilley vjeruje da su Federalne rezerve u zaostatku kada je riječ o smanjenju stopa jer “ne bi bilo razgovora o 50 sada da su samo počeli smanjivati u julu i da su bili na sporijem putu.” Ipak, Tilley kaže da nije bitno hoće li Federalne rezerve smanjiti stope za ukupno 75 baznih poena ili 100 baznih poena ove godine.

“Ono što je važnije jeste putanja, kako o tome govore i kako to predstavljaju jer njihove riječi imaju veću težinu od njihovih postupaka,” rekao je Tilley, osvrćući se na tržišna očekivanja o budućim potezima Federalnih rezervi.

Što se tiče bivše šefice Federalnih rezervi iz Kansas Cityja George, ona očekuje minimalno smanjenje stopa od 25 baznih poena na svakom sastanku do kraja godine. (Preostala su tri, uključujući onaj u srijedu.)

Ona procjenjuje da će Federalne rezerve smanjiti stope za 1,25 do 1,5 procentnih poena prije nego što naprave pauzu kako bi procijenili kako stoje stope u odnosu na ekonomiju. Ali ono što je zaista zanima jeste “da li će ovaj komitet razviti narativ oko ideje smanjenja stope od 50 baznih poena.”

U međuvremenu, guverner Federalnih rezervi Chris Waller izjavio je da je otvoren za veličinu i tempo smanjenja stopa na osnovu podataka — i ako podaci sugerišu potrebu za većim smanjenjima, on će to podržati. Waller je rekao da je bio veliki zagovornik brzog podizanja kamatnih stopa kada je inflacija ubrzala 2022. godine, i da će biti zagovornik brzog smanjenja stopa ako to bude prikladno.

Priča iza priče

Zvaničnici žele da smanje stope, stekavši povjerenje da inflacija vjerovatno ide ka svom cilju od 2%. Najnoviji podaci o inflaciji, mjerene indeksom potrošačkih cijena (CPI), pokazuju da inflacija nastavlja da se polako smanjuje, obilježavajući peti uzastopni pozitivan izvještaj o inflaciji.

Nakon strahova da je inflacija stagnirala u prvom kvartalu, zvaničnici su izjavili da im je potrebno više od jednog kvartala dobrih podataka o inflaciji kako bi stekli povjerenje da inflacija zaista pada. Inflacija, zasnovana na CPI, porasla je za 3,2% u avgustu i julu, u poređenju sa 3,3% u junu, 3,4% u maju i 3,6% u aprilu.

Očekivanja inflacije takođe opadaju. Razlika u prinosu na 10-godišnje državne obveznice zaštićene od inflacije i standardne obveznice istog roka dospijeća, mjera očekivane inflacije, je blizu najniže tačke od početka 2021. godine. Očekivanja inflacije za naredne dvije godine predviđaju CPI inflaciju od samo 1,5%, ispod cilja Federalnih rezervi od 2%.

Tržišta rada

U isto vrijeme, tržište rada se hladi, jer je zapošljavanje usporilo tokom ljeta, sa 118.000 novih radnih mjesta u junu, 89.000 u julu i 142.000 u avgustu — sve ispod prosječnog mjesečnog povećanja od 202.000 u prethodnih 12 mjeseci.

Ovo slabljenje je natjeralo zvaničnike Federalnih rezervi da više pažnje posvete tržištu rada nego inflaciji.

Predsjednik Federalnih rezervi, Jay Powell, rekao je u govoru u Jackson Holeu, Vajoming, krajem avgusta da će Federalne rezerve “učiniti sve što mogu da podrže snažno tržište rada dok napreduju ka stabilnosti cijena.” On je napomenuo da Federalne rezerve ne “žele niti očekuju dalje hlađenje uslova na tržištu rada” i da trenutni nivo kamatnih stopa pruža Federalnim rezervama “dovoljno prostora” da smanje stope u slučaju slabljenja tržišta rada.

Posmatrači Federalnih rezervi očekuju da će Powell ponoviti mnoge od ovih poruka saopštenih u Jackson Holeu.

Prognoze

U srijedu će zvaničnici Federalnih rezervi takođe objaviti prognoze za nezaposlenost, inflaciju i ekonomske izglede. Powell će održati konferenciju za novinare u 14:30 po istočnoameričkom vremenu.

George je rekla da vidi nekoliko scenarija, uključujući onaj gdje bi Powell mogao pripremiti teren za veća smanjenja. “Mogao bi ispričati priču o smanjenju za 50 baznih poena,” rekla je George. “Mogao bi na ovom sastanku izaći i reći: ‘Postupićemo agresivnije da osiguramo da damo svoj doprinos na tržištu rada.'”

Ali Wilmer Stith, menadžer obvezničkog fonda za Wilmington Trust, rekao je: “Mislim da će Powell biti neutralan.” Stith je dodao da Federalne rezerve veoma vode računa o bolu koji dolazi sa većom stopom nezaposlenosti, ali su takođe svjesni troškova života prosječnog Amerikanca.

Glavni ekonomista EY, Gregory Daco, takođe se složio da će “postepenost” prevladati na sastanku, ali je rekao da može biti pomenutih većih smanjenja kamatnih stopa na budućim sastancima.

Jesu li strahovi od recesije i dalje prisutni?

Postojala je zabrinutost nakon izvještaja o zapošljavanju u julu da je ekonomija ušla u recesiju, ali oporavak u avgustovskom izvještaju o zapošljavanju je umirio te brige.

Tilley iz Wilmington Trusta očekuje da će tržište rada nastaviti da se širi.

“Ne mislimo da tržište rada ulazi u recesiju. Ipak, to je najveća briga,” rekao je.

Tilley i dalje vjeruje da je meko prizemljenje moguće, ali je rekao: “Ekonomija se usporava i ranjiva je na šok.”

I ne bi nužno bio potreban veliki poremećaj. Tilley je naveo primjere: veliki naftni šok koji bi mogao naštetiti potrošnji ili pad na berzi koji bi mogao uzrokovati da preduzeća smanje zapošljavanje. Takođe je rekao da bi neke politike predsjedničkih kandidata Donalda Trumpa i Kamale Harris — poput tarifa na sve strane ili povećanja poreza — mogle pogoditi potrošače sljedeće godine.

Slični Članci