Cijene zlata rastu već nekoliko mjeseci jer su očekivanja da će američke Federalne rezerve usporiti rast svojih kamata potaknula rast cijena plemenitog metala.
Tačnije, porasle su 15 posto od 3. novembra na gotovo 1.900 dolara za troy uncu, dostigavši tako rekord od marta 2022.
Slabiji dolar, jeftinije zlato
Do oporavka dolazi u trenutku kada tržište sve više očekuje da će Fed usporiti tempo povećanja troškova zaduživanja dok inflacija bude padala sa najviših nivoa. Više kamate čine zlato, koje za razliku od obveznica ne donosi redovne povrate, manje privlačnim.
– Široko očekivanje finansijskog tržišta da će se Federalne rezerve morati da uspore s agresivnim monetarnim stezanjem pomaže u tržištu zlata, iako Fed još ne pokazuje znake preokreta – rekli su analitičari Emirates NBD-a za Financial Times.
Analitičari takođe kažu da bi sporije povećanje stope Feda u poređenju s drugim centralnim bankama, poput ECB, moglo izvršiti pritisak na dolar, koji je prošle godine takođe porastao. Slabiji dolar obično ide u prilog robama, uključujući i zlato, jer ih čini jeftinijima za kupce izvan SAD-a.
Posljednji 50-dnevni uspon cijena zlata predstavlja najbolji rezultat otkako je pandemija Covid-19 uzdrmala svjetska tržišta 2020., što je diglo cijene iznad 2.000 dolara za troy uncu.
Cijene zlata oštro su pale prošle godine nakon što su u aprilu dostigle rekord jer su centralne banke širom svijeta počele podizati kamatne stope u borbi protiv inflacije, a dolar je podstaknut snagom američke ekonomije.
To je uticalo na apetit ulagača u zlato s drugom uzastopnom godinom smanjenja potražnje za ‘zlatnim‘ ETF-ovima. Ulagači su 2022. godine prodali ETF-ove s fizičkom garancijomu zlatu u vrijednosti od tri milijarde dolara, što je pad od 3,4 posto na 202,7 milijardi dolara globalnih posjeda krajem decembra, prema Svjetskom vijeću za zlato (WGC).
Cijene bi mogle preći 1.900 dolara po unci
Analitičari kažu da su cijene zlata i dalje bile otporne s obzirom na to koliko je brzo američka centralna banka krenula na povećanje stopa zahvaljujući rekordnim nivoima otkupa centralne banke i povećanoj potražnji malih ulagača dok su kriptovalute i tehnološke dionice padale.
Narodna banka Kine otkrila je tokom vikenda dalju kupovinu 30 tona zlata u decembru, nakon svoje prve objave u više od tri godine o mjesečnom otkupu od 32 tone u novembru.
Trgovci sada pokušavaju da saznju koliko će se inflacija dugo zadržati kako bi što bolje procijenili buduće provođenje monetarne politike. Phillip Streible, glavni tržišni strateg u brokerskoj kući Blue Lines Futures je rekao da bi zlato moglo preći cijenu 1.900 dolara za troy uncu ako američki podaci o indeksu potrošačkih cijena u četvrtak budu slabiji od očekivanih.
Jednom kada cijene zlata dođu do 1.900 dolara, ‘to postaje gravitaciona sila prema 2.000 dolara‘, dodao je.
MKS PAMP Grupa koja se bavi plemenitim metalima predviđa prosječnu cijenu od 1.880 dolara po troy unci ove godine s potencijalom za još višu cijenu u slučaju kontinuirane volatilnosti na finansijskim tržištima, nižeg globalnog rasta ili bržeg ‘hlađenja‘ inflacije, objavio je FT.
Izvor: Lider press