Više nije nepoznanica da “Facebook” prikuplja veliki broj podataka o svojim korisnicima. Ono što je manje poznato jeste da “Facebook” prati svoje korisnike čak i kada se ne služe njihovim servisom ili one koji uopšte nisu njegovi korisnici.
Čak i ako nikad niste bili prijavljeni ili ste odjavljeni s Facebooka, ova društvena platforma vjerovatno prati tvoje virtualne korake – i ne nudi vam nikakav način da to izbjegnete.
“Facebook” prati korisnike koji posjećuju aplikacije i web stranice koje imaju ugrađene usluge kao što su “like” i “share”, objavio je na svom blogu Dejvid Baser, direktor za upravljanje proizvodima, prenosi “Poslovni Puls”.
Pošto web stranice i aplikacije ne znaju ko je od njihovih korisnika prijavljen preko “Facebooka”, ne mogu razlikovati korisnike od ne-korisnika društvene mreže kada šalju podatke “Facebook”-u.
“Kada posetite web stranicu ili aplikaciju koja koristi naše usluge, mi primamo informacije čak i ako ste izlogovani ili uopšte nemate “Facebook” nalog”, naveo je Baser.
Među podacima koje “Facebook” prikuplja od ne-korisnika su njihove IP adrese, operativni sistem i pretraživač koji koriste i prisustvo “kolačića”.
IP adrese se mogu koristiti da se otkrije geografska lokacija i “kolačići” često imaju funkciju “identifikatora koje web stranice koriste kako bi saznale jeste li ih već posjetili ranije”, naveo je Baser.