Na evropskim su berzama cijene akcija jutros oštro pale, prateći pad indeksa na Wall Streetu i azijskim tržištima, jer bi Fed uskoro mogao početi ukidati podsticajne monetarne mjere, a ulagače je uznemirio i pad industrijske aktivnosti u Kini.
FTSEurofirst indeks 300 evropskih akcija potonuo je do 9,30 sati 1,7 odsto, na 1.235 bodova, nakon što je juče porastao 0,2 odsto, na novi najviši nivo od polovine 2008. godine. Londonski FTSE, pariški CAC i frankfurtski DAX indeks bili su u 9,30 sati u minusu između 1,5 i 1,9 odsto.
Na prodaju akcija ulagače je navela jučerašnja izjava predsjednika američkog Feda Bena Bernankea da bi centralna banka mogla smanjiti programe kupovine obveznica na jednoj od idućih sjednica, ako se pokaže da je ekonomija u zamahu.
Ti su programi podržavali rast cijena akcija dugo vremena, pa se ulagači plaše da bi njihovim smanjivanjem tržište izgubilo podršku.
„Ulagači ne bi trebali prebrzo reagovati na svaku izjavu iz Feda. Monetarna politika SAD-a vezana je uz određene pokazatelje, kao što je stopa nezaposlenosti. Tako je bilo prije Bernankeove izjave, a tako će i ostati“, kaže Ian Williams, strateg u kompaniji Peel Hunt.
Ulagače je jutros uznemirio i podatak HSBC banke, prema kojemu je PMI indeks industrijske aktivnosti u Kini u maju pao na 49,6 bodova, zaronivši po prvi put nakon sedam mjeseci ispod 50 bodova. Kretanje iznad tog nivoa ukazuje na rast, a ispod nje na pad aktivnosti.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks jutros potonuo 7,3 odsto, na 14.483 boda, što je njegov najveći dnevni pad u posljednje dvije godine, prenosi Capital.ba.