Evropska unija od četvrtka uvodi carine do 35 posto na električne automobile iz Kine

Evropska komisija danas je dekretom uspostavila dodatne carine na električne automobile uvezene iz Kine, koje smatra nelojalnom konkurencijom.

Uprkos protivljenju Njemačke, Brisel je odlučio dodati do 35 procenata na postojeću stopu poreza od 10 procenata na baterijska vozila kineske proizvodnje, navodi se u tekstu uredbe koju je Komisija objavila na internetu.

Odluka bi trebalo da bude objavljena u Službenom listu EU u srijedu, a da stupi na snagu u četvrtak.

Naveden je cilj ponovnog uspostavljanja poštenih uslova na tržištu u odnosu na proizvođače koji su optuženi da uživaju koristi od velikih državnih subvencija kineske države. Ovo uključuje zaštitu evropske automobilske industrije i njenih oko 14 miliona radnih mjesta od kineske prakse koja se smatra nepravednom.

Peking je osudio „nepravednu i nerazumnu protekcionističku praksu“ nakon što su zemlje EU početkom oktobra odobrile dodatne carine koje je predložila Evropska komisija.

Evropski komesar za trgovinu Valdis Dombrovskis do posljednjeg trenutka je pregovarao s kineskim ministrom trgovine Wang Wentaom kako bi pokušao pronaći rješenje, ali bez uspjeha.

Ipak, obje strane su pristale da nastave razgovore, a doplate bi mogle biti ukinute ako se postigne dogovor o drugim načinima kompenzacije štete koju je utvrdila evropska istraga.

Kina prijeti udarom na evropske interese. Već je odgovorila pokretanjem antidampinških istraga na uvoz svinjetine, mliječnih proizvoda i alkoholnih pića na bazi vina iz Evrope, uključujući konjak.

Dovoljno da se pojedine članice EU pokolebaju.

Njemačka i još četiri zemlje (Mađarska, Slovačka, Slovenija, Malta) glasale su protiv plana Komisije, ali nisu uspjele prikupiti potrebnu većinu da ga odbace.

Komisija „ne smije izazvati trgovinski rat“, upozorio je njemački ministar finansija Christian Lindner.

Najveći njemački proizvođači automobila, koji su duboko povezani s najvećim svjetskim tržištem, Kinom, strahuju da će platiti cijenu odluke EU.

Uvođenje evropskih carina na kineske električne automobile dolazi usred krize u Volkswagen grupi, koja planira otpuštanje desetina hiljada radnika i zatvaranje tri fabrike u Njemačkoj.

Taj vodeći evropski proizvođač početkom oktobra osudio je „loš pristup“ EU.

Njegov sunarodnik BMW čak je govorio o „fatalnom signalu“ za evropsku automobilsku industriju.

Carine su, međutim, dobile podršku deset država članica, uključujući Francusku, Italiju i Poljsku. Dvanaest je bilo uzdržano, uključujući Španiju i Švedsku.

Ipak, u Francuskoj, približavanje EU izaziva zabrinutost među ekonomskim krugovima. Profesionalno udruženje proizvođača konjaka (BNIC) požalilo se da su ga vlasti „napustile“, vjerujući da je njegov sektor „žrtva“ u komercijalnom sukobu koji ga se ne tiče.

Ovaj kinesko-evropski sukob dio je šireg konteksta trgovinskih tenzija između Zapada, predvođenog Vašingtonom, i Kine, optužene za antikonkurentske prakse u nekoliko drugih sektora, kao što su vjetroturbine ili solarni paneli.

Evropske mjere koje se temelje na činjenicama i poštuju pravila Svjetske trgovinske organizacije (WTO), međutim, razlikuju se od kaznenog i više političkog pristupa Amerikanaca.

U Sjedinjenim Američkim Državama, predsjednik Joseph Biden najavio je 14. maja povećanje carina na kineska električna vozila na 100 procenata, u odnosu na dosadašnjih 25 procenata.

U Evropi će iznos carine zavisiti od proizvođača u odnosu na procijenjeni nivo primljenih kineskih subvencija.

Detaljnije, dodatni porezi iznosiće 7,8 procenata za automobile Tesla proizvedene u Šangaju, 17 procenata za BYD, 18,8 procenata za Geely i 35,3 procenata za SAIC, navodi se u konačnom dokumentu EU-a poslatom državama članicama 27. septembra.

Ostalim grupama proizvođača vozila koje su sarađivale u evropskoj istrazi biće naplaćena dodatna carina od 20,7 procenata, a grupama koje nisu sarađivale 35,3 procenata.

Slični Članci