Iz Ministarstva poljoprivrede naveli da nijesu realizovani svi planirani projekti i da će poljoprivrednici do kraja godine potrošiti 34,72 miliona eura iz evropskog fonda. Crna Gora neće uspjeti da potroši sav novac iz projekta IPARD 2 jer nisu realizovani svi planirani projekti, pa će poljoprivrednici do kraja godine iskoristiti 34,72 miliona eura od ukupno 37,26 miliona, čime na stolu ostaje neiskorišćeno 2.540.000 eura.
Novac iz ovog programa se mora iskoristiti do kraja 2024. godine, ili se vraća Evropskoj uniji (EU). To je Vijestima rečeno u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i poljoprivrede.
IPARD program sadrži bespovratni novac za podršku razvoju poljoprivrede i za njegovo sprovođenje je zaduženo Ministarstvo poljoprivrede. U ukupnoj sumi iz IPARD II programa EU učestvuje sa 39 miliona (75 odsto), dok je 12,74 miliona (25 odsto) iz državnog budžeta.
Iz resora poljoprivrede su naveli da je od raspoloživih 37,26 miliona eura podrške do sada potrošeno 31,55 milion, te da do kraja godine treba da se potroši jos 3,17 miliona eura. Istakli su da je do sada kroz ovih 31,55 miliona realizovano 687 projekata, od čega u ovoj godini 271, u ukupnom iznosi od 8,46 miliona eura.
Svi pristigli zahtjevi za plaćanje, koji ispunjavaju kriterijume propisane Javnim pozivom IPARD II programom, biće isplaćeni do kraja godine. Crnoj Gori je na raspolaganju 37,26 miliona sredstava podrške i sva raspoloživa sredstva su bila i ugovorena. Međutim, svi ugovoreni projekti nijesu realizovani, pa se iz tog razloga neće utrošiti sav budžet koji nam je bio na raspolaganju. Pošto se programsko razdoblje IPARD II programa 2014-2020. završava do kraja godine sve realizovane investicije se moraju i isplatiti do kraja ove godine, istakli su iz Ministarstva.
Novac išao na mašine, objekte i zasade
Kroz IPARD 2 program je, kako kažu iz resora kojim rukovodi Vladimir Joković, najviše potrošeno na mehanizaciju i opremu, građene ili rekonstruisane objekte, podizani su zasadi, ali i da su modernizovana poljoprivredna gazdinstva i izgrađeni prerađivački pogoni u skladu sa EU standardima za proizvodnju kvalitetne i bezbjedne hrane…
Tvrde da je ujedno poboljšan kvalitet života u ruralnim područjima i smanjenjen odliv stanovništva, zbog novih prilika za poslovanje.
Najveći nedostatak prilikom realizacije investicija predstavlja obezbjeđenje finansijskih sredstava od strane korisnika, s obzirom na to da je preduslov da korisnik realizuje investiciju iz sopstvenih sredstava i ostvari pravo na dobijanje bespovratne podrške, kazali su iz Ministarstva poljoprivrede.
Upravo to je i kočilo ove projekte do sada, ali su iz resora Vijestima početkom ove godine kazali da su poljoprivrednicima koji su imali problema, omogućili
olakšice kroz avansna plaćanja i plaćanja u fazama, za projekte za koje su podnijeli zahtjeve.
Među obavezama države za sprovođenje IPARD 2 programa do kraja ove godine, planirano je i obezbjeđivanje adekvatnih prostorija za Direktorat za plaćanja kako bi
uslovi za rad bili nesmetani i u skladu sa zahtjevima Evropske komisije.To piše u dokumentu o aktivnostima na realizaciji prioritetnih projekata iz oblasti poljoprivrede za prvih šest mjeseci 2024. godine, koji je Vlada usvojila početkom avgusta.
Između ostalog, ističe se da je potreban veći objekat jer je trenutni radni prostor nedovoljan.
Ističe se i da se mora obezbijediti oprema, vozila i gorivo, kako bi kontrole bile blagovremene te da se pravovremeno moraju dobijati i saglasnosti za zapošljavanje, kako bi se obezbijedili službenici koji rade na implementaciji IPARD mjera. Navodi se da će se tako smanjiti rizik od kašnjenja i gubitka novca iz EU fondova.
Ove probleme je početkom novembra u Skupštini istakao i Joković, koji je naglasio da u Direktoratu za plaćanja već imaju manjak radnika, u odnosu na propisani broj i prostor za rad.
Mi imamo ozbiljan problem sa nedostatkom kapaciteta, kada je u pitanju zapošljavanje u Ministarstvu.
U Direktoratu za plaćanje imamo 86 ljudi, a kada je Evropska komisija vršila stepen opterećenosti, rekla je da tu treba da radi najmanje 149 stalno zaposlenih i da imaju 2.000 kvadrata prostora, naveo je on, i dodao da trenutno rade u 800 kvadrata, da ih je desetak po kancelariji i da u njima primaju stranke.
Direktorat za plaćanja se trenutno bavi novcem za poljoprivrednike u ovom sektoru, ali je cilj da sva plaćanja u poljoprivredi vremenom preuzme Agencija za plaćanja. Agencija se mora formirati do ulaska u EU, a resor već radi na njenoj decentralizaciji kroz izgradnju pet kuća poljoprivrede u Beranama, Pljevljima, Nikšiću, Baru i Podgorici. Izgradnja svake od njih će koštati do 1,5 miliona eura a služiće kao regionalne kancelarije za plaćanja.
(Opširnije čitajte u Vijestima)