Evropski političari i donosioci odluka užurbano se pripremaju za više američkog protekcionizma bez obzira na to ko će postati naredni lider Bijele kuće nakon izbora sljedeće sedmice.
Predsjednička trka ostala je neizvjesna u završnim danima, pri čemu ankete dosljedno pokazuju da su kandidati, potpredsjednica Kamala Harris i bivši predsjednik Donald Trump, izjednačeni u ključnim saveznim državama i širom zemlje.
„Ko god da pobijedi, biće to ‘America first’“, rekao je prošle sedmice za CNBC jedan visoki evropski diplomata koji je želio ostati anoniman zbog osjetljivosti transatlantskih odnosa.
„Glavna briga Amerikanaca je ekonomija, a odgovor će morati biti veći ekonomski nacionalizam – ne slažem se s tim, ali ne vidim način da to izbjegnemo“, rekao je visoki diplomata koji učestvuje u povjerljivim razgovorima među liderima EU.
Komentari dolaze nakon upozorenja njemačkog ministra finansija Christiana Lindnera, koji je u petak rekao za CNBC da bi moglo doći do odmazde ako SAD započne trgovinski rat s Evropskom unijom.
„U tom slučaju, potrebno je diplomatski uvjeriti onoga ko preuzme Bijelu kuću da nije u najboljem interesu SAD-a da ima trgovinski sukob s Evropskom unijom“, rekao je on na godišnjem sastanku MMF-a u Vašingtonu.
Trgovina sa Sjedinjenim Državama izuzetno je važna za evropske nacije. EU i SAD imaju najveći bilateralni trgovinski i investicioni odnos na svijetu, koji je dostigao rekordnih 1,2 triliona eura (1,29 triliona dolara) 2021. godine, prema podacima Evropske komisije, izvršnog organa EU.
Kamala Harris se do neke mjere smatra nastavkom trenutne politike predsjednika Joea Bidena, koja će se u ekonomskom smislu u Evropi pamtiti po Zakonu o smanjenju inflacije (IRA) – sveobuhvatnom američkom zakonodavstvu vrijednom 369 milijardi dolara koje se odnosi na klimatske i energetske politike. IRA je uznemirila mnoge evropske lidere zbog percipiranog protekcionističkog karaktera.
„America first“ politika bi mogla imati veće posljedice po evropske ekonomije pod republikanskim predsjedništvom. Trump je zaprijetio dodatnim sveobuhvatnim carinama od 10% na evropske proizvode, što bi moglo dodatno opteretiti izvoznike bloka i, prema podacima Goldman Sachsa, oslabiti euro za čak 10%.
Trumpov prvi mandat u Bijeloj kući bio je izazovan period za neke evropske lidere, koji su izrazili svoje neslaganje sa stilom i konfrontacionim tonom bivšeg predsjednika. Dvije strane su se često razilazile po pitanjima trgovine, odbrane i tehnologije.
„Trump nas ne može više iznenaditi, znamo kako da se nosimo s tim, već smo morali da se suočimo s njim“, rekao je anonimni visoki diplomata za CNBC.
Drugi zvaničnik EU, koji je takođe želio ostati anoniman zbog osjetljivosti odnosa sa SAD-om, rekao je za CNBC: „Nema panike. Pristupamo veoma pragmatično, ali naravno da se moramo pripremiti za oba scenarija.“
Isti zvaničnik je dodao da Evropska komisija radi na „odvažnim“ inicijativama bez obzira na to ko postane naredni predsjednik.
CNBC je u maju 2023. izvijestio kako se evropski zvaničnici već tiho pripremaju za mogućnost povratka Trumpa. To je podrazumijevalo fokus na smanjenje zavisnosti od SAD-a i Kine – nešto što lideri EU nastavljaju da ciljaju.
U oktobarskoj izjavi, 27 šefova država EU pozvalo je na „više napora za jačanje konkurentnosti Unije, jačanje njene ekonomske otpornosti, osiguranje industrijskog oporavka i ostvarivanje punog potencijala Jedinstvenog tržišta.“
„Ovo naglašava hitnost preduzimanja efikasnih mjera,“ dodaje se u izjavi.
Šampanjac za slavlje?
Izvan evropskih institucija u Briselu, postoji podjela među različitim prijestonicama EU u vezi sa predsjedništvom SAD-a. Nacionalni lideri su davali različite komentare o potencijalu za drugi Trumpov mandat.
Mađarski premijer Viktor Orban navodno je novinarima u Briselu rekao da bi otvorio „nekoliko boca šampanjca“ ako se Trump vrati u Bijelu kuću. Samo dva dana nakon što birači u SAD-u izađu na birališta, lideri EU bi trebalo da se sastanu u glavnom gradu Mađarske, Budimpešti, gdje će vjerovatno raspravljati o ishodu izbora tokom večere.
Treći zvaničnik EU, koji nije želio da bude imenovan i koji će prisustvovati sastancima u Budimpešti, rekao je za CNBC: „Definitivno neću slaviti ako Trump pobijedi.“ Isti zvaničnik je dodao da su američki izbori „veoma zabrinjavajući“ jer se „sve svodi na 200 glasova u [swing državi] Pensilvaniji.“
Zvaničnik je dodao da, bez obzira na rezultat, „to neće biti šok kao prošli put, i Evropa je od tada unaprijedila svoju stratešku autonomiju i potrošnju na odbranu.“