Manjak angažovanosti, volje i motivacije prvi su znaci nezadovoljstva zaposlenih, koji u tom slučaju obično vrlo malo doprinose firmi, ali i cijelom timu. Gotovo tri četvrtine zaposlenih nema motivaciju za svoj posao, pokazala je studija trening centra Dale Carnegie.
Kolumnista Forbsa Ilia Pozin napravio je spisak od 10 razloga zašto ljudi mrze svoj posao.
10. Misle da je trava zelenija kod komšije
Ukoliko zaposleni sazna da njegov prijatelj radi u drugoj firmi za koju kaže da je super, vjerovatno će i sam poželjeti bolje mesto. Posebno ako taj prijatelj ima bolje uslove i atmosferu.
9. Njihove vrijednosti nisu u skladu sa načelima kompanije
Nezadovoljstvo će s vremenom sve više rasti ako radnik ne vjeruje u ono što kompanija promoviše.
[widgets_on_pages id=”Turizam”]
8. Ne osjećaju se cijenjeno
Koliko god radili, ne dobijaju tapšanje po ramenu, ni obično hvala, a kamoli novčane stimulacije. U ovakvim slučajevima, zaposleni će itekako biti nezadovoljni, shvatajući da se njihov trud, napor i vrijeme nimalo ne cene.
7. Posao im je nesiguran
Veoma je lako ne voljeti svoj posao ako znate da biste mogli lako da ga izgubite u narednih par mjeseci. Prolazi li kompanija kroz teško razdoblje, isto će se odraziti na zaposlenima. Željeće da potraži sreću na drugom, stabilnijem mestu.
6. Nemaju mjesta za napredak
Jednom kada dostignu „plafon“ u svom napredovanju i ostanu na njemu, ne učeći nove stvari, ne mijenjajući ništa i znajući da će to raditi narednih niz decenija, nezadovoljstvo i nemotivisanost rašće sve više. I prvom prilikom, oni će otići.
5. Nezadovoljni su sa platom
Nema veće ubice strasti za radom od plate koja je daleko manja od one koju zaposleni osjeća da zaslužuje.
4. Previše je ograničenja
Pravila su dobra, ali ako ih je previše, mogu uništiti tim, kreativnost i bilo kakav razvoj. Nemogućnost odlučivanja u svakom zaposlenom ubiće volju za napretkom.
3. Stalno je sve isto
Ako nema novih izazova na radnom mjestu, znanja i prepreka koje treba savladati, motivacija će sistematski padati.
2. Nestalo je strasti za poslom
Velika je razlika između krilatica „živim da bih radio“ i „radim da bih živeo“. Danas mnogi zaposleni ne biraju posao jer im je stalo samo da ga imaju. Ali, ako nema strasti ni ljubavi prema onome što rade, vrlo brzo će se to odraziti i na rezultate kompanije.
1. Šef im je katastrofa
Loše upravljanje i menadžment mogu i najmotivisanije i najplaćenije radnike baciti na rub očaja. Kritikovanje, loša komunikacija, vređanje i otvoreno pokazivanje nezadovoljstva osobine su koje stvaraju kontraefekat. Razgovor sa zaposlenima o problemima donijeće puno više. (Novi magazin)