Android aplikacije špijuniraju korisnike više nego što mnogi misle. Novo istraživanje pod imenom “Vocativ” otkrilo je aplikacije koje mogu da pristupe mikrofonu telefonu, listi poziva, kontaktima, porukama.
Takođe, istraživači su otkrili da je aplikacija koja nas najviše špijunira zapravo igrica namijenjena djeci, prenosi Telegraf.
Riječ je o igrici Happy Fish, a developeri iz kompanije HappyElements koja stoji iza nje, programirali su je tako da ona može da prikupi tačnu lokaciju korisnika, prepozna koji Wi-Fi koristite. Ona takođe ima pristup fotografijama, a može čak i da vam čita poruke.
Još jedna veoma popularna igrica prikuplja dosta informacija o korisnicima, a da oni nisu ni svjesni toga. Riječ je o igrici Fruit Ninja koja zahtjeva dozvole koje mnogi korisnici smatraju nenormalnim.
– Nikada neću instalirati ovu aplikaciju dok mi ne objasne zašto im treba pristup mojim privatnim sadržajima – napisao je jedan nezadovljni korisnik.
Među aplikacijama koje zahtjevaju najviše dozvola za korišćenje su AntiVirus Security,Viber i Facebook. Razlog zbog kojeg aplikacije traže veliki broj dozvola su reklame, upozoravaju stručnjaci.
– Oglašivači se trude da prikupe što više informacija o korisnicima, kako bi im plasirali što bolje reklame. Aplikacije su idealan način za njihovo prikupljanje, s obzirom da se iz njih mogu izvući podaci o lokaciji, listi kontakata, poziva. Sa druge strane prosječni korisnici teško razumiju zbog čega se one uopšte prikupljaju, i sa kim se one sve mogu podijeliti – izjavio je Džejson Hong, osnivač PrivacyGrade.org sajta, i profesor informatike na Karnedži Melon univerzitetu.
– Većina programera nije zla, i često prikupljaju informacije o korisnicima zato što im se može. U tome ih nažalost niko ne može spriječiti – dodao je Hong.
Na sajtu PrivacyGrade.org možete pogledati aplikacije koje najmanje štite podatke koje su prikupili od vas. Sa oznakom A su one najbezbjednije, dok oznaka D znači da prikupljeni podaci baš i nisu toliko sigurni. Kompletnu listu možete pogledati ovdje.