Produktivnost i tačnost zaposlenih opadaju tokom popodneva, prema nedavno objavljenoj studiji u naučnom časopisu Plos One. Istraživači su dvije godine proučavali skoro 800 zaposlenih koji rade u kancelariju ali ne na daljinu.
Za razliku od drugih studija koje ispituju produktivnost radnika, ova se ne oslanja na samoevaluaciju ili povratne informacije menadžera. Umjesto toga, istraživači su pratili metriku korišćenja računara kao što su brzina kucanja, aktivnost miša i greške pri kucanju.
Popodneva su obično bila dio dana kada je napravljeno najviše grešaka u kucanju. A petkom popodne, konkretno, došlo je do smanjenja računarske aktivnosti i povećanja grešaka u kucanju.
“Ovo je u skladu sa sličnim nalazima da se broj zadataka koje zaposleni obavljaju stalno povećava od ponedjeljka do srijede, a zatim opada u četvrtak i petak”, naveo je Taehjun Roh, koautor studije i docent na odeljenju za epidemiologiju Teksaškog univerziteta A&M za ScienceDaily.com.
Autori studije kažu da ovo istraživanje doprinosi rastućim dokazima da bi radna mjesta trebalo da omoguće veću fleksibilnost.
Većina zaposlenih bi, pokazuju ankete, pozdravila ovu promjenu. Njih 61 odsto navodi da bi radije radili skraćenu radnu nedjelju, a 33 odsto priznaje da bi napustilo svoj posao zbog drugog sa skraćenom nedjeljom, prema istraživanju Monster, prenosi CNBC Make It.
“Fleksibilni radni aranžmani, kao što je hibridni rad ili četvorodnevna radna nedjelja, mogu da pomognu u ublažavanju negativnih efekata dugih radnih nedjelja i promovisanju većeg blagostanja i produktivnosti zaposlenih”, napisali su autori studije.
Na primjer, poslodavci su možda otvoreniji da dozvole zaposlenima da rade na daljinu petkom ili da primijene skraćene radne nedjelje sa slobodnim petkom.
Blic