Evo gdje su radnici najsrećniji

Najveća nejednakost u razvijenom svijetu vlada u krizom pogođenim južnim zemljama Evrope, a za njima slijede SAD, prema izvještaju američke banke “Morgan Stenli”.

Stručnjaci “Morgana Stenlija” su u razmatranje uzeli pokazatelje poput razlike u platama muškaraca i žena, prinudno smanjenje punog radnog vremena na skraćeno radno vrijeme, kao i pristup internetu, prenosi njujorška agencija “Blumberg”.

Zaključeno je, pored ostalog, da je rast privreda Kine i Indije pomogao smanjenju nejednakosti u globalu, uprkos tome što je taj jaz u mnogim pojedinačnim zemljama porastao.

Od sredine 80-ih godina prošlog vijeka, diskrepanca u primanjima najviše se pojačala u Švedskoj kada je riječ o razvijenim zemljama. Čak i posle tog povećanja, Švedska, zajedno sa ostatkom Skandinavije, još uvjek spada u zemlje sa najnižim nivoom nejednakosti.

Kako ocjenjuju analitičari “Morgana Stenlija”, konstantna nejednakost ugrožava dugoročni ekonomski rast, jer mnogima smanjuje šanse i podriva vrijednosti teškog rada, obrazovanja i vještina.

Pored toga, nejednakost slabi povjerenje u društvene institucije i dovodi do ekonomskih rješenja poput jače regulacije tržišta, protekcionizma i antiimigracionih mjera.

“Ranije generacije porodica pripadnika srednje klase, koje su preživjele Drugi svjetski rat, mogle su težiti poboljšanju životnog standarda, razumnoj veličini stambenog prostora, solidnom obrazovanju za djecu i pozdanim penzijama”, navodi se u izvještaju ekonomista banke.

Nasuprot tome, “aspiracije današnje srednje klase udaraju u zid nesigurnosti radnih mjesta i penzija”, konstatuju analitičari “Morgan Stenlija” i zaključuju da su pojedini investitori dobro pozicionirani za ostvarivanje profita od veće nejednakosti.

B92

Slični Članci