Valuta Evropske unije, euro, pomaže Evropi da ostane samoopredeljena na globalnom nivou, rekla je predsjednica Evropske centralne banke Kristin Lagard (Christine Lagarde) u tekstu povodom predstojeće 25. godišnjice valute.
„Uvođenje druge najvažnije valute na svijetu dalo nam je veću nezavisnost u turbulentnom svjietu“, napisala je Lagardova u zajedničkom članku sa Ursulom fon der Lajen (Ursula von der Leyen), Čarlsom Mišelom (Charles Michel), Robertom Mecolom (Roberta Metsola) i Pašalom Donohoom (Paschal Donohoe) — predsednicima Evropske komisije, Saveta, Parlamenta i Evrogrupe, prenosi Bloomberg.
„Suočavamo se sa rastućim geopolitičkim tenzijama, ne samo sa ilegalnim ratom Rusije protiv Ukrajine, koji zahtijeva hrabre kolektivne odluke“, rekli su zvaničnici.
„Suočavamo se sa ubrzanom klimatskom krizom koju možemo zaista zajedno da riješimo: emisije ugljenika nisu u granicama. I suočavamo se sa izazovima bez presedana za našu konkurentnost zbog energetskih i industrijskih politika u drugim delovima sveta”, navodi se u pismu.
Uveden u 11 zemalja početkom 1999. godine, euro je bio elektronska valuta prve tri godine. Eurozonu sada čine 20 zemalja, i euro je novčanica koju koristi oko 350 miliona ljudi.
„To je olakšalo život građanima Evrope, koji lako mogu da upoređuju cijene, trguju, i da putuju“, istakli su lideri i dodali da je to dalo stabilnost, štiteći rast i radna mesta usred niza kriza.
Euro, koji će 1. januara 2024. proslaviti 25 godina, pokazao je izdržljivost monetarnog aranžmana čiji se propast često predviđao.