EU razmatra kako da stane na put globalnom zagrijavanju: Da li je modifikovanje sunčevog zračenja pravi put?

Evropska komisija procjenjuje održivost tehnologija dizajniranih da modifikuju Sunčevo zračenje u pokušaju da ograniče efekat zagrijavanja gasova staklene bašte u atmosferi, prema informacijama koje je podijelio zvaničnik EU.

Takozvani geoinženjering odnosi se na tehnike koje imaju za cilj uklanjanje CO2 iz atmosfere ili ograničavanje efekata Sunčevog zračenja.

Viki Polard, šefica odjeljenja u odjeljenju za klimatske mjere Komisije, rekla je da taj termin pokriva „veoma širok spektar mogućih tehnologija”, uključujući strategije za oslobađanje čestica u atmosferu kako bi reflektovale Sunčevu svjetlost i smanjile globalnu temperaturu.

Na pitanje da li izvršna vlast EU ispituje bilo koju geoinženjering tehnologiju, Polard je ukazala na modifikaciju Sunčevog zračenja, rekavši da Komisija preuzima kormilo od Međunarodnog panela za klimatske promjene (IPCC), međuvladinog tijela UN, koje je označilo metode za namjerno mijenjanje Zemljinog klimatskog sistema radi suzbijanja globalnog zagrijavanja u nekoliko izvještaja.

„Ono što se trenutno dešava jeste da sa fondovima za istraživanje gledamo na regulaciju istraživanja modifikacije Sunčevog zračenja jer je ovo globalno pitanje. Što se tiče finansiranja i količine posla, fokus je na tehnologijama i pristup je smanjenju GHG”, rekla je Polard.

„To je dio debate Komisije, neki misle da će to riješiti problem emisija gasova sa efektom staklene bašte, i pošto su neki u iskušenju da krenu tim putem, moramo razumjeti njegove implikacije i osigurati da imamo čvrstu regulativu”, dodao je zvaničnik EU.

Prema studiji iz 2021. koju je sprovela Služba za istraživanje Evropskog parlamenta (EPRS), sadašnje tehnike geoinženjeringa kritikuju se zbog toga što predstavljaju rizik za biodiverzitet, obrasce padavina i ozonski omotač.

Florens Rabije, generalna direktorka Evropskog centra za srednjoročne vremenske prognoze, rekla je da koncept modifikacije Sunčevog zračenja „zvuči atraktivno”, ali „to nije metod izbora” i pozvala je na više istraživanja o tome.

„Ne znamo sa sigurnošću šta radi sa ozonskim omotačem i da se neće suprotstaviti nekim drugim efektima klimatskih promjena jer će CO2 i dalje biti prisutan. Takođe znamo da će to biti skupo i da bismo morali da to radimo decenijama ili vijekovima da bismo bili efikasni”, kazala je Rabier.

U zajedničkoj komunikaciji iz juna 2023. o „klimatskom i bezbjednosnom neksusu”, Komisija i Služba EU za vanjske poslove (EEAS) naveli su da EU ne smatra geoinženjering rješenjem za klimatske promjene bez jasnih naučnih saznanja.

„Ove tehnologije uvode nove rizike za ljude i ekosisteme, dok bi takođe mogle povećati neravnotežu moći između nacija, izazvati sukobe i pokrenuti bezbroj etičkih, pravnih, upravljačkih i političkih pitanja”, navodi se u zajedničkom dokumentu, prenosi Euronews.com.

Slični Članci