Kineska električna vozila koja se uvoze u Evropu suočavaju se s carinama od čak 38,1 odsto od narednog mjeseca, objavila je Evropska komisija.
Neće svaki proizvođač automobila biti tretiran tako oštro, neki će izbjeći relativno „laganu“ carinu od 17 procenata. Nove carine bile bi dodatak 10 odsto koji se već primenjuju na uvezena električna vozila.
Analitičari su različito predviđali carine između 10 i 25 odsto, ali SAIC, vlasnici MG, snose najveći teret, jer su pogođeni s maksimalnim porezom od 38,1 odsto, dok se automobili Geely suočavaju s puno manjim carinama od 20 odsto, a BYD-ova vozila sa 17,4 odsto.
EK nije navela stopu za Teslu, čija se vozila proizvode u Šangaju, samo je rekla da bi proizvođač automobila mogao dobiti individualno izračunatu stopu carine u konačnoj fazi, piše HAK.
Proizvođači automobila koje Komisija nije posebno navela suočavaju se s carinom od 21 odsto, ali imaju mogućnost podvrgnuti svoje poslovanje ispitivanju u nadi da će postići nižu stopu.
Istraga Evropske unije odnosi se na to koliko su finansijske pomoći kineski brendovi primili od svoje vlade. U skladu s tim se određuju carine. Carine će se primjenjivati od 4. jula.