Odbor direktora Elektroprivrede (EPCG) juče je, u cilju ublažavanja uticaja povećanja cijena mrežnih usluga na budžete domaćinstava, donio nekoliko značajnih odluka koje će omogućiti korisnicima niže troškove i lakše izmirenje obaveza po osnovu računa za električnu energiju, saopšteno je iz ove državne elektroenergetske kompanije.
– Te mjere predstavljaju konkretnu podršku našim kupcima, čime EPCG još jednom potvrđuje svoju posvećenost kvalitetu usluga i odgovornom poslovanju – navodi se u saopštenju.
U skladu sa novim mjerama, domaćinstvima koja su priključena na elektrodistributivni sistem koji snabdijeva EPCG, obezbijeđen je popust od 6,4 odsto na mrežne usluge.
– Taj popust će biti primijenjen bez obzira na visinu duga za utrošenu električnu energiju na kraju obračunskog perioda, čime se nastoji neutralisati negativan uticaj rasta cijena mrežnih usluga na domaćinstva. Popust će se obračunavati za period od 1. januara do 31. marta – navodi se u saopštenju.
Hronologija
Iz Vlade i EPCG su ranije, krajem prošle godine, ukazivali da poskupljenja struje neće biti, a i nakon odluke Regulatorne agencije za energetiku i komunalne djelatnosti (REGAGEN) da dozvoli povećanje regulatornog prihoda na osnovu čega su računi za električnu eneriju trebalo da budu uvećani za 3,41 odsto, rečeno je da to građani neće osjetiti.
Premijer Milojko Spajić je 19. novembra prošle godine, samo dan nakon odluke REGAGEN-a na osnovu koje su prosječni računi za struju trebalo da budu uvećani za jedan euro, saopštio da će računi za struju ipak ostati isti. To je saopštio nakon sastanka sa bivšim ministrom energetike Sašom Mujovićem, direktorima CEDIS-a Vladimirom Ivanovićem i CGES-a Ivanom Asanovićem.
– Vlada poštuje odluku regulatora i čuva stabilnost energetskog sektora, ali je pronašla način da zaštiti građane, koji, nakon što EPCG nije povećala cijenu aktivne energije, na svojim računima neće osjetiti ni povećanje mrežnih usluga. Dakle, nema povećanja računa za struju u bilo kom obliku za naše građane, od januara 2025. godine – poručio je tada premijer.
Iz Vlade tada nijesu saopštili na koji način to namjeravaju da urade, ali je bivši ministar energetike Saša Mujović ranije saopštio da pretpostavlja da bi ta razlika Crnogorskom elektrodistributivnom sistemu (CEDIS) i Crnogorskom elektroprenosnom sistemu (CGES) trebalo da se nadomjesti iz budžeta kroz subvencije.
Oko polovina vrijednosti računa za struju odnosi se na cijenu kilovata koju određuje EPCG kao snabdjevač, dok stavke na računu koje utvrđuje Agencija (naknade i cijene za rad CGES-a, CEDIS-a i Crnogorskog operatora tržišta elektične energije (COTEE)) čine drugu polovinu računa.
Popusti za redovne platiše
Iz EPCG je navedeno da takođe to preduzeće nastavlja da primjenjuje i tradicionalnu politiku popusta prema domaćinstvima koja redovno izmiruju obaveze. Tako će, u periodu od 1. januara do 31. marta, krajnji kupci koji su bez duga na kraju obračunskog perioda, a imaju mjesečnu potrošnju do 500 kilovat-sati (kWh), ostvarivati popust od 38 odsto na vrijednost obračunate aktivne energije, članovi Zlatnog tima, odnosno 21,5 odsto ostali redovni kupci.
– Kako bi se zadržao status člana Zlatnog tima, kupci moraju u kontinuitetu izmirivati svoje obaveze prema EPCG. Ovaj status će biti dodijeljen samo onim kupcima koji na kraju obračunskog perioda nemaju neizmirenih dugova – rekli su iz EPCG, prenosi energetika.me.
Za kategoriju domaćinstava, popusti iz te odluke odnose se na kupce čija potrošnja ne prelazi 500 kWh. Time EPCG dodatno podstiče odgovornu i štedljivu potrošnju električne energije, što je od velike važnosti ne samo za korisnike već i za širu zajednicu.
– EPCG nastavlja sa politikom društvene odgovornosti, stvarajući uslove za povoljnije snabdijevanje električnom energijom za domaćinstva širom Crne Gore. Popusti na mrežne usluge i električnu energiju će korisnicima omogućiti bolju kontrolu troškova, a posebna pažnja posvećena je onima koji redovno izmiruju svoje obaveze – objasnili su iz kompanije.
Te mjere, kako se navodi, predstavljaju samo jedan u nizu koraka koje EPCG preduzima kako bi, uz pružanje sigurnog i pristupačnog izvora energije svim korisnicima, stimulisala energetsku efikasnost i zaštitila ranjive kategorije kupaca.