EPCG će dobiti koncesiju za gradnju HE Komarnica

Elektroprivreda Crne Gore dobiće koncesiju za gradnju hidroelektrane na rijeci Komarnici, čija je vrijednost procijenjena na oko 246,53 miliona eura, piše u odluci koju je donijelo Ministarstvo kapitalnih investicija.

Vlada Crne Gore je 27. avgusta 2020. godine usvojila koncesioni akt za izgradnju hidroelektrane na Komarnici, kojim je predviđeno da se koncesija za korišćenje vodotoka dodijeli Elektroprivredi bez objavljivanja javnog oglasa, kao akcionarskom društvu u kom država ima više od polovine akcija.

“Predmet koncesije je korišćenje prirodnog bogatstva u državnoj imovini radi izgradnje, održavanja i korišćenja energetskog objekta, odnosno HE “Komarnica u cilju proizvodnje električne energije. Elektroprivreda je dostavila ponudu 11. novembra 2021. godine. Komisija koju je MKI obrazovala 4. februara ove godine konstatovala je da je EPCG dostavila svu potrebnu dokumentaciju i utvrdila da je ponuđač podoban za učešće u daljem postupku”, navodi se u odluci.

Elektroprivreda je još u septembru 2020. godine tadašnjem Ministarstvu održivog razvoja uputila zahtjev za izdavanje urbanističko-tehničkih uslova (UTU) za izradu tehničke dokumentacije za građenje hidroelektrane Komarnica.

U zahtjevu su tada naveli da će se akumulacija nalaziti na prostoru opština Šavnik i Plužine, u okviru katastarskih parcela u granicama obuhvata detaljnog prostornog plana (DPP) za prostor višenamjenske akumulacije na rijeci Komarnici, odnosno u katastarskim opštinama Dubrovsko, Duži, Pošćenje, Petnjica, Mljetičak, Šavnik, Mokro, Duba, Gornja Brezna, Donja Brezna i Bajovo Polje.

“Izgradnja HE “Komarnica predviđena je na profilu Lonci na rijeci Komarnici, sa lučno-betonskom branom visine 171 metar i kotom normalnog uspora 811 mnm. HE će imati instalisanu snagu od oko 172 megavata (MW) sa očekivanom godišnjom proizvodnjom do 213 gigavat-sati (GWh) električne energije”, predviđeno je projektom izgradnje ove hidroelektrane.

Tadašnja vlada je tvrdila da će realizacija projekta HE “Komarnica omogućiti višenamjensko korišćenje hidroakumulacije u svrhu energetskog snabdijevanja, vodosnabdijevanja, poboljšanje uslova razvoja poljoprivrede i turizma u okruženju, kao i dalji razvoj saobraćajne i ostale infrastrukture, kako bi se doprinijelo ukupnom privrednom razvoju područja u kontaktnoj zoni hidroakumulacije.

Krajem prošle godine EPCG je na sastanku sa kolegama iz Elektroprivrede Srbije najavila realizaciju ove investicije, kako bi se postigla energetska stabilnost i bezbjednost regiona.

U izgradnji ove hidroelektrane na teritoriji Crne Gore, kako je tada najavljeno, EPCG bi učestvovala sa 51 odsto, dok bi EPS uzela učešće sa 49 odsto.Tada je najavljeno i da EPCG planira izgradnju HE “Kruševo”, kao i da sa Elektroprivredom Republike Srpske (ERS) razgovara o zajedničkoj izgradnji HE “Sutorina/Boka”.

Dan

Slični Članci