Energetska kriza ponovo trese Evropu

Iako su nivoi još uvijek daleko ispod rekorda iz 2022. godine, dovoljno su visoki da prijete produbljivanju krize troškova života za domaćinstva i pojačavanju konkurentskog pritiska na proizvođače u ekonomskoj neizvjesnosti.

Skladištenje gasa predstavlja spas tokom najhladnijih perioda, ali zalihe ove godine brzo opadaju nakon što su niske temperature povećale potražnju za grijanjem, a suša uzrokovana slabim vjetrom zahtijevala veću potrošnju za proizvodnju električne energije, piše Bloomberg, a prenosi portal Svijet.hr.

Više od dvije godine otkako je predsjednik Vladimir Putin energiju pretvorio u oružje, Evropa se bori da osigura svoj energetski sistem. Ograničeno tržište odražava izazov kontinenta da se potpuno oslobodi zavisnosti od ruskih fosilnih goriva. Situacija će se pogoršati jer isporuke gasa koje su pomogle popunjavanju rezervi 2024. godine vjerovatno neće biti dostupne naredne godine, produžavajući pritisak na cijene.

“Još uvijek imamo problema sa snabdijevanjem gasom”, rekao je Markus Krebber, glavni izvršni direktor RWE AG, na konferenciji. “Ako zaista želimo biti nezavisni od ruskog gasa, moramo imati više uvoznih kapaciteta, a vjerovatno ćemo to vidjeti ponovo ove zime jer se skladišta gasa prilično brzo prazne zbog hladnog početka zime.”

Ruski rat protiv Ukrajine eskalira, pri čemu su obje strane ove sedmice lansirale raketne napade u pokušaju da steknu prednost prije povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću. Kao rezultat rastućih tenzija, SAD je sankcionisao Gazprombank, posljednju veliku finansijsku instituciju izuzetu od kazni i koja se bavila plaćanjem ruskog gasa.

Sankcije imaju za cilj smanjenje prihoda Kremlja od izvoza energije, ali takođe povećavaju rizik od obustave prirodnog gasa koji još uvijek teče prema nekim zemljama srednje Evrope.

Iako je Evropa smanjila oslanjanje na Rusiju, gubitak jedne od posljednjih preostalih ruta za gas iz gasovoda izazvao bi veći pritisak na tržište gasa i doveo do skoka globalnih cijena, prema analitičarima Energy Aspects.

Evropa se već pripremala za potencijalni prekid protoka ruskog gasa kroz Ukrajinu kada ugovor o tranzitu istekne krajem godine. Sankcije znače da bi gas mogao prestati da stiže i prije toga, a Mađarska upozorava da je njena energetska sigurnost ugrožena.

Cijene odražavaju mogući gubitak dijela preostalih jeftinih ruskih tokova, kašnjenja u dodatnom snabdijevanju ukapljenim prirodnim gasom iz SAD-a i hladnu zimu.

U još jednom neobičnom znaku pritiska na sistem, cijene za ljeto, kada bi gas trebalo da bude dovoljno jeftin za punjenje skladišta, skuplje su nego za narednu zimu. To sugeriše da će troškovi energije ostati viši duže vrijeme, a što su ove zime niži nivoi skladišta, zadatak ponovnog punjenja rezervi postaje teži.

Njemačka je na vrhuncu energetske krize 2022. godine naredila obaveznu brzu nabavku gasa za skladištenje s globalnog tržišta po rekordnim cijenama. Kako bi pokušala nadoknaditi dio dodatnih troškova, Berlin je uveo taksu za skladištenje gasa koju plaćaju trgovci ili komunalna preduzeća za isporuke kroz Njemačku. Ovaj potez bio je žestoko kritikovan jer povećava troškove nabavke LNG-a za zemlje bez izlaza na more, poput Austrije, Slovačke i Češke.

“Ovo počinje da liči na scenario iz 2022. godine, kada je EU kupovala gas po svakoj cijeni,” rekao je Arne Lohmann Rasmussen, glavni analitičar Global Risk Managementa u Kopenhagenu. “Sljedeće godine ovo bi se potencijalno moglo dogoditi tokom perioda povećane azijske potražnje.”

Fatih Birol, izvršni direktor Međunarodne agencije za energiju, upozorio je da su Evropi potrebne velike rezerve za drugi dio zime ako tranzit ruskog gasa preko Ukrajine prestane 1. januara sa istekom sporazuma između Moskve i Kijeva.

U Njemačkoj, gdje su mnoge fabrike morale da obustave ili smanje proizvodnju zbog visokih troškova energije, brže povlačenje iz skladišta šalje upozoravajuće signale da bi pritisak na najveću evropsku ekonomiju mogao trajati treću godinu zaredom.

“Još jednom, energetski intenzivne ekonomije, predvođene Njemačkom, najviše će patiti, što će nanijeti štetu ekonomiji koja već ima problema u automobilskom, hemijskom i mašinskom sektoru,” rekao je Ole Hansen, voditelj sektorske strategije u Saxo Bank AS.

Njemačka stagnira od energetske krize, a porast inflacije mogao bi povećati frustraciju birača uoči prijevremenih izbora u februaru.

U zimu 2022. godine, Evropa je izbjegla nestašice djelimično zahvaljujući blagoj zimi. Ove godine, rizici racionalizacije energije su niski. Više cijene u poređenju s Azijom znače da isporuke LNG-a stižu. Međutim, hladna zima drugdje mogla bi stvoriti veću konkurenciju za zalihe i dodatno podići cijene, što bi izazvalo probleme u regiji.

“Postoji povećani rizik da bi evropska sreća, kada je riječ o blagom vremenu, mogla izostati tokom nadolazeće zime,” rekao je Hanson iz Saxo Bank.

“Drugim riječima, prisiljeni smo da se oslanjamo na uvoz LNG-a, a time i na potrebu da ostanemo konkurentni Aziji.”

Slični Članci