Administracija treba investicione projekte iz energetike da proglasi projektima od nacionalnog interesa, rekao je predsjednik Odbora direktora EPCG Milutin Đukanović za RTCG.
Gosti su bili još potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Vladimir Joković, ministar ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović, te saradnik bečkog Instituta za međunarodne ekonomske studije Vladimir Gligorov.
Đurović je rekao da je nivo gdje se održala cijena struje veliki uspjeh. Druge zemlje su, kako kaže, imale rast i po 200 odsto. Naveo je da su pravila u nekim evropskim državama veoma rigorozna.
Ministar je rekao da mediji treba da daju doprinos i ne traumiraju ljude. Dovoljno je, kaže on, toga bilo kad je počela epidemija korone.
“Ne očekuje se nestašica hrane i goriva, Vlada čini sve što može da budemo prvi u regionu. Mislim da u tome uspijevamo. Možemo toliko koliko možemo”, rekao je Đurović.
On je, osvrćući se na Otvoreni Balkan, rekao da još postoji Višegradska grupa i dalje te zemlje imaju zajedničke interese.
“Politika SAD i Brisela podržava takve namjere. Kao ekonomista, ja u tome preopznajem interese. Da li ima nekih zadnjih namjera, ja ne znam. Ali znam da niko nas ne sili u tom, sve od nas zavisi. Kao odgovorna vlada mi ćemo to pitanje analizirati ali ja ne mislim da treba da se zatvaramo. Tržiše od 20 miliona je za nas šansa”, podvukao je Đurović.
Joković kaže da kao odgovorna vlast preduzimaju sve mjere da zaštite interese građana. On navodi da su potrebe Crne Gore oko 20.000 peleta, a da su cijene značajno porsale.
“Cijene enormno rastu ali ćemo neko rješenje naći. Možda je rješenje da se da naredne godine neki popust, pelet je nešto luksuznije. Osam hiljada se u Crnoj Gori domaćinstava grije na pelet, preko 120.000 na drva”, naglasio je Joković.
On je naglasio da se mora razumjeti da ko god uđe u taj posao, ima troškove.
“Forsiranjem da nas čekaju teška jesen, zima, mislim da se podstiče psihoza, ljudi onda hoće da prodaju. Pazite, još nije početak jula, drva se mogu nabavljati za grijanje do kraja jula”, rekao je Joković.
On je rekao da bi bio srećan ako bi cijena peleta bila 250 eura, a u BiH je recimo 330 eura, s tim da su u tim zemljama zabranili izvoz.
“Vjerujem da ćemo tu naći neki balans, osjetio sam razumijevanje, možda bude cijena peleta 250, 260 eura”, kazao je Joković.
Milutin Đukanović je rekao da posljednja imenovanja Vlade u vezi čelne strukture EPCG ne pokazuju nista speklatularno. On je rekao da je Odbor direktor EPCG uradio dobar posao u ranijem periodu.
“EPCG je prošle godine ostvarila dobit od 47 miliona eura, to je najveća dobit u svojoj istoriji. Imamo popust za sve uredne platiše, za potrošače koji imamu problem s plaćanjem uveli smo plaćanje na rade, trudimo se da poštujemo sve i da izađemo svima u susret”, rekao je Đukanović.
On kaže da je hidrološka situacija jedna od nalošijih u posljednjih 50 godina.
“Ali mi smo donosili dobre odluke i napravili dobar investicioni ciklus”, rekao je Đukanović.
On navodi da je nemoguće prognozirati šta će se dešavati na tržištu.
“Nakon dešavanja u Ukrajini je rast evidentan. Crna Gora nema zasad problema sa električnom energijom, teška srca to kažem, jer nema velikih potrošača. To je sreća u nesreći. Administracija treba da investicione projekte iz oblasti energetike proglasi projektima od nacionalnog interesa”, kazao je Đukanović.
Gligorov je rekao da u Evropi nema jednake slike, situacija nije svugdje ista, ali problem generalno biće sa gasom, i tu će morati da se traže neka rješenja.
“Oni koji budu najbrži, koji budu mogli da se stave najbrže u pogon, imaće značaj”, kazao je Gligorov.
On smatra da Otvoreni Balkan nije tako veliko pitanje kao što se poteže.
“Osnovni problem je da li to može da uspori pridruživanje EU”, rekao je Gligorov.
Izvor: RTCG