Đukanović: Izgradnjom novih postrojenja EPCG nastoji da osnaži proizvodni portfolio

EPCG nastoji da izgradnjom novih postrojenja, svoj proizvodni portfolio osnaži za preko 2.200 MW, što bi dalo zamah ne samo razvoju naše kompanije nego i privredi uopšte, kazao je predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Milutin Đukanović na Beogradskom energetskom forumu.

Iz EPCG navode da u Beogradu se 8. i 9. maja ove godine, pod sloganom „Where the leaders of energy transition in SEE meet“, održava Beogradski energetski forum (BEF).

Organizator BEF-a je Balkan Green Energy, a učešće na manifestaciji je uzelo preko 400 učesnika iz 28 država, uključujući i predstavnike međunarodnih institucija.

“BEF predstavlja manifestaciju na kojoj se diskutuje o najaktuelnijim trendovima iz domena energetike i donose zaključci koji, u značajnoj mjeri, utiču na aktivnosti i javnog i realnog sektora u zemljama regiona”, naveli su iz EPCG.

Goste je, kako se navodi, u ime organizatora, pozdravila Branislava Jovičić, osnivač i urednica portala Balkan Green Energy, koja je, u obraćanju nosiocima energetske tranzicije, naglasila molbu da se, pri izradi bilo kakvih strategija, “polazi od održivosti kao ključnog faktora”, tim prije što, kako ističe, “svijet u kome živimo ne pripada samo nama nego i budućim generacijama”.

Forum su, dodaju, prigodnim obraćanjima, zvanično otvorili Artur Lorkovski, direktor Sekretarijata Energetske zajednice, Dimitrije Knjeginjić, direktor kompanije Lafarge Serbia, i Dubravka Đedović, ministarka rudarstva i energetike u Vladi Srbije.

Iz EPCG navode da na panelu 2, pod nazivom “Elektroprivrede regiona u energetskoj tranziciji – transformacijom do zelenih megavata”, održanom 8. maja, moderator je bio Željko Marković, stariji menadžer u firmi Deloitte, a učešće su uzeli Milutin Đukanović, predsjednik Odbora direktora EPCG, Aleksandar Jakovljević, direktor Sektora za strategiju EPS, Jorgos Lancas, direktor PPC Albania & Business Development for the West Balkan Region, Vasko Stefanov, generalni direktor ESM i Mislav Slade Šilović, vodeći konsultant za Hrvatsku u kompaniji PwC SEE Energy.

U diskusiji vrlo širokog raspona – od razvojnih mogućnosti, preko institucionalnih ograničenja, pa sve do pogleda EU na zemlje regiona, predsjednik Odbora direktora EPCG, Milutin Đukanović, upoznao je prisutne sa rezultatima i budućim projektima EPCG, s posebnim akcentom na potrebu da se svuda – počev od energetskih kompanija, preko nadležnih državnih organa, pa sve do evropskih institucija – promijeni način gledanja na stvari u domenu energetske tranzicije.

„Stičem utisak da se često, pri izradi strategija, gubi iz vida sam cilj koji se takvim aktivnostima nastoji postići. Gledano iz našeg ugla, mislim da bi svaka energetska kompanija trebalo da ima dva naizgled jednostavna cilja: da proizvodi više nego što se u datom sistemu troši i da novi proizvodni pogoni budu na fonu zelene tranzicije. Iz tih ciljeva proizilaze i razne strategije. Mi, u Crnoj Gori, nemamo jaku industriju, što jeste ozbiljan ekonomski problem. EPCG nastoji da izgradnjom novih postrojenja, svoj proizvodni portfolio osnaži za preko 2.200 MW, što bi dalo zamah ne samo razvoju naše kompanije nego i privredi uopšte. Naravno, mnogo toga će zavisiti od opšte spremnosti da se shvate savremeni izazovi i značaj energetske tranzicije“, zaključio je Đukanović.

Učesnici panela su saglasni s ocjenom da razvoj projekata iz domena obnovljivih izvora energije nema ozbiljnu alternativu, s tim što naglašavaju da je veoma važno da svaka kompanija pojedinačno i način razmišljanja, odnosno planiranja projekata, prilagodi standardima našega vremena, jer bi, u protivnom, slijedila stagnacija, zaključuju iz EPCG.

CdM

Slični Članci