Nezavisni revizor MV Konsalt dao je Pošti Crne Gore negativno mišljenje prilikom revizije finansijskih iskaza za 2022. godinu. Revizor je kazao da brojna pitanja imaju značajni i prožimajući uticaj na finansijske iskaze, te da priloženi finansijski iskazi, ne prikazuju fer i istinito finansijsko stanje Pošte Crne Gore na dan 31. decembar 2022. godine.
Negativno mišljenje, koje je rijetkost kad je u pitanju komercijalna revizija, MV konsalt je dao najviše zbog problema oko vlasništva nad zemljištom i objekatima.
-Uvidom u pojedinačne listove nepokretnosti u kojima su evidentirane nepokretnosti koje su prikazane u poslovnim knjigama Društva, na pojedinim brojevima istih, upisana je država Crna Gora u obimu prava svojina 1/1, Vlada Crne Gore, raspolaganje, a dru štvu su date nepokretnosti na upravljanje. Nepokretnosti društva, odnosno zemljište i objekti u ukupnom iznosu 28.563.829 eura sadašnja vrijednost, predstavljaju 63,81 odsto od ukupne aktive Društva koja iznosi 44.764.890 eura. Od navedenog iznosa nepokretnosti, koje suupisane kao svojina na Državu i na dru ga pravna i fizička licaukupno iznose 16.551.785 eura ili 57,95 odsto ukupno prikazanih nepokretnosti u poslovnim knjigama Društva od kojeg iznosa se na državu Crnu Goru odnosi 16.367.136 eura svojina 1/1, korišćenje Vlada Crne Gore, a Društvu je upisano pravo na upravljanje, iznos od 46.339 eura, država ima pravo svojine, a Društvo se ne pominje niti u jednom obimu prava raspolaganja i iznos od 138.310 eura koji se odnosi na nepokretnosti na kojima pravo svojine imaju druga pravna i fizička lica – pojasnili su revizori prilikom davanja negativnog mišljenja.
Revizor je utvrdio uvi dom u l istove nepokretnosti da za imovinu Pošte vrijednu 860 hiljada eura, odnosno za tri odstoukupnih nepokretnosti, nema dokaza o vlasništvu. Utvrđeno je i da je na 29,37 odsto nepokretnosti pravo svojine ili susvojine. Ta imovina je vrijedna 8,34 miliona eura. Kao korisnik, sukorisnik i sopstvenik, Pošta je upisana na 8,64 odsto ukupnih nepokretnosti, dok 1,03 odsto čini imovina sa pravom korišćenja.
Zbog imovine Pošte, lani Vlada nije htjela dausvoji izvještaj o ra du tog preduzeća. Takođe, to je bio glavni razlog za kašnjenje u predaji iskaza za 2022. godinu Upravi prihoda i carina. Revizor je u revizorskom izvještaju utvrdio titulare imovine Pošte, ali i naveo da nisu dobili na uvid odluku o raspolaganju imovinom od strane Vlade, niti da je takva odluka poznata preduzeću. Takođe, kako su naveli, nisu dobili ni ugovore o davanju na upravljanje nepokretnostima jer ti ugovori nisu ni zaključeni.
-Naše je mišljenje da se u konkretnom slučaju radi o vršenju svojinskih ovlašćenja na stvarima u državnoj svojini saglasno čl. 4 stav 3, Zakona o državnoj imovini. Dakle, smatramo da Pošta CG kao pravno lice mora da posjeduje imovinu, te da su dosadašnji upisi kod Uprave za nekretnine, ne samo pravno valjani, već i da ne uzrokuju nove obaveze po osnovu donijetih zakona, posebno ne one koje proizilaze iz čl. 66 i 67 Zakona o državnoj imovini naveo je revizor koji je u postupku revizije tražio i stručno mišljenje Ministarstva finansija.
MF je u mišljenju navela da je Upravi za nekretnine dostavila materi jal i uputstvo iz 2009. godine po kojem imovina Pošte treba da se upiše kao svojina Crne Gore – Pošta Crne Gore.
U 2023. godini, menadžment Pošte je pokrenuo više inicijativa za rješavanje pitanja imovine i njen povratak u prvobitno stanje, od nosno da bude imovina Pošte, a ne države. Traži li su d a Ministarstvo finansija izvrši nadzor nad radom katastra i informiše Vladu o problemu koji Pošta ima sa imovinom, te donese zaključke da se problem riješi. Zahtjev su uputili i predsjedniku Vlade, a krajem aprila su Specijalnom državnom tužilaštvu uputili obavještenje o protivpravnom prenosu prava svojine nad nepokretnostima sa Pošte na državu. Takođe, krajem aprila su podnijel i tužbu pred Osnovnim sudom protiv države i Vlade – Uprave za katastar.
Potraživanja zbog pljački 574,4 hiljade
Revizor je skrenuo pažnju da u poslovnim knjigama Pošte nisu evidentirani depoziti u kasama, odnosno, potraživanje od zaposlenih po osnovu novca u kasama.
Popis 31.12.2022. godine, je obuhvatio navedene depozite u iznosu 325.881 eura. Depoziti u blagajnama Društva sunovacCKB. Na osnovu dobijenog IOS-a od CKB AD Podgorica na dan 31.12.2022. godine, banka je prikazala potraživanje po ovom osnovu od Društva. Takođe, prikazana su potraživanja od osiguravajućih društava u iznosu 574.385 eura, a po osnovu dvije pljačke koje su se desile u toku 2021. godine navedeno je u izvještaju.
Tim povodom su u toku sudski postupci.
Društvo, u konačnom, očekuje pozitivne ishode spora, te stoga nije izvršilo rezervisanja po ovom osnovu u svojim poslovnim knjigama.
Potrebna nova procjena
Revizor je istakao i da je potrebno uraditi procjenu nepokretnosti i opreme u skladu sa MRS16, s obzirom da je poslednji put izvršena radi transformacije društva 30. septembra 2021. godine od strane nezavisnog procjenjivača.
Društvo je angažovalo ovlašćenog procjenjivača da izvrši procjenu imovine i kapitala, ali upravo iz razloga, što Društvo ima problem sa utvrđivanjem prava svojine na nepokretnostima i očekuje usled preduzetih radnji pred nadležnim organima da izvrši povraćaj nepokretnosti koje su bile i imovina i kapital Društva, ista je prekinuta. Društvo nije posebno evidentiralo investicione nekretnine, već iste prikazalo u okviru nekretnina. Nijesmo u mogućnosti da utvrdimo efekte odstupanja od MRS 16, koji se odnosi na fer vrijednost nekretnina i opreme iskazanih u bilansu stanja na dan 31.12.2022. godine, kao i obezvređenje sredstava u skladu sa MRS 36 navodi se u izvještaju.
Dan