Ekonomski fakultet Univerziteta Crne Gore u saradnji sa Agencijom za nadzor osiguranja organizovao je treći Dan osiguranja koji je ove godine bio posvećen životnom osiguranju.
Saopšteno je da naše tržište životnog osiguranja značajno raste i da životna osiguranja čine oko petinu bruto premija. Učesnici su ukazali da su društva za životno osiguranje u državne obveznice Crne Gore već uložila skoro 122 miliona eura.
Predsjednik Savjeta Agencije za nadzor osiguranja Crne Gore Marko Ivanović ukazao je na činjenicu da je naše tržište životnog osiguranja u porastu, navodeći da životna osiguranja čine oko petinu bruto premija, kao i da je u broju zaključenih ugovora taj procenat znatno veći .
Ivanović, takođe, navodi da životna osiguranja trenutno rastu duplo brže nego neživotna, što, kako objašnjava, nije slučaj u zemljama okruženja.
Zadovoljan takvim podacima, Ivanović je naglasio i da industrija životnih osiguranja predstavlja veoma vrijedan izvor investicija za državu. On je, u vezi sa tim, naglasio da su životna društva za osiguranje u državne obveznice Crne Gore uložile već skoro 122 miliona eura, što je 60 procenata ukupnog ulaganja u državne obveznice društava za osiguranje.
Ivanović je, govoreći studentima o značaju životnog osiguranja, kazao da životno osiguranje treba da bude osiguranje budućnosti, jer se kroz njega osiguravaju brojni rizici koje u produktivnom dobu mogu biti prepreka za normalan život.
“Životno osiguranje je prije svega sjajan instrument za štednju, osnov za zaključivanje brojnih dopunskih osiguranja koje će nam obezbijediti finansijsku stabilnost u poznim godinama. Osiguranje je jedina sigurnost da zaštitite vrijednosti koje ćete kreirati svoje zdravlje i život”, poručio je Ivanović.
Osiguravajuće kompanije predstavile su vrste osiguranja koje crnogorski sektor osiguranja pruža građanima, privredi i državi.
Izvršni direktor Wiener Stadtische životnog osiguranja Andrija Pešić rekao je da je tradicionalno životno osiguranje postalo nedovoljno atraktivno.
“Agencija za nadzor osiguranja imala je sluha za brojne sugestije, tako da su pokazali da su spremni za prevazilaženje manjkavosti koje su postojale”, naveo je on.
Pešić je ukazao da tržište životnog osiguranja u Crnoj Gori ima dobru perspektivu.
„Optimista sam da će to tržište ići naprijed“, naveo je on ukazujući da su najveći izazovi regulatorni zahtjevi.
Izvršna direktorica GRAWE osiguranja Maja Pavličić podsjetila je da je to osiguravajuće društvo na tržištu već 20 godina ukazujući da je kod njih najprodavanija tarifa mješovitog osiguranja. Ona je nabrojala brojne povoljnosti različitih vrsta osiguranja dodajući da su ljudi sve više finansijski pismeni i shvataju značaj osiguranja.
Izvrsna direktorica Lovćen životnih osiguranja Zorka Milić kazala je da on line prodaja postaje sve popularnija, ali da životna osiguranja to ne prate.
“Da bi životno osiguranje moglo da se prodaje moramo pojednostaviti ponudu”, kazala je Milić ukazujući da su neki preduslovi regulatorno vezani i u vezi sa tim ukazala na elektronske potpise.
Milić je ukazala na potrebu podizanja finansijske pismenosti klijenata.
Izvršni direktor UNIQA životno osiguranje Boris Đurović kazao je da kod njih dominira mješovito osiguranje. On je poručio da treba ispratiti inovacije u oblasti osiguranja i dodao da prostora za unapređenje ima.
Predsjednika Komisije za tržište kapitala Željko Drinčić je tokom prezentacije “Otvoreni investicioni fondovi” govorio o finansijskim tržištima koja su, najvažniji dio ekonomskog sistema, sa bankarskim, tržištem kapitala i sektorom osiguranja.
Dekan Ekonomskog fakulteta, prof. dr Mijat Jocović je, u uvodnom obraćanju, izrazio veliku zahvalnost Agenciji za nadzor osiguranja na saradnji prilikom organizacije ovog događaja. Jocović je uvjeren da nakon tri godine ovaj događaj postaje tradicionalan.
On kaže da im je, kada su prije tri godine pokrenuli ovaj projekat, cilj bio da djelatnost osiguranja povežu sa silabusima predmeta na Ekonomskom fakultetu, jer je kako navodi, strateški cilj fakulteta da znanje koje koje nude studentima bude upotrebljivo u praksi.
“Željeli smo da fakultet bude platforma za razmjenu, diskusiju i razgovore o izazovima na aktuelne ekonomske teme. Iz godine u godinu Dan osiguranja potvrđuje da smo imali dobru ideju i našli prave partnere”, rekao je Jocović zahvaljujući predstavnicima svih osiguravajućih kompanija.
Ovogodišnji Dan osiguranja izazvao je veliko interesovanje studenata Ekonomskog fakulteta za koje je organizovan kviz znanja tokom kojeg su morali da odgovore na pitanja iz oblasti osiguranja. Za najbolje u tom kvizu obezbijeđene su nagrade, kroz sponzorstvo osiguravajućih kompanija životnog osiguranja.
Godišnja nagrada Agencije za nadzor osiguranja za 2024. dodijeljena je za najbolji diplomski i master rad.
Tekst, foto i video: Media Biro