DRI kontrolisala CEDIS: Do juna treba da realizuju 10 preporuka

Crnogorski elektroprenosni sistem (CEDIS) treba do 30. juna da ispuni deset preporuka Državne revizorske institucije (DRI).

Preporuke CEDIS-u date su polovinom februara u okviru revizije pravilnosti i finansijske revizije u kojoj je DRI iskazala negativno mišljenje na obje revizije. DRI je radio reviziju poslovanja za 2022. godinu, koja je objavljena u februaru 2024. godine.

Tada je CEDIS dobio 13 preporuka, dvije na finansijsku reviziju i 11 na reviziju pravilnosti. Od tada, pa do septembra realizovali su tri preporuke, djelimično realizovali dvije preporuke, jedna je u fazi realizacije, a sedam nije realizovano.

– Nadležni kolegijum Senata DRI je zaključio da DOO CEDIS Podgorica treba do 30. juna 2025. godine da dostavi DRI novi izvještaj o realizaciji preporuka, za one preporuke koje su nakon predmetne kontrole ocijenjene kao nerealizovane, djelimično realizovane ili u fazi realizacije – navedeno je u izvještaju DRI.

CEDIS od starta tvrdi da mišljenje nije fer

Izvještajem DRI za CEDIS bavi se i Specijalno državno tužilaštvo, koje je u februaru formiralo krivični predmet.

Iz CEDIS-a, čiji je izvršni direktor tada bio Vladimir Čađenović, koji sada obavlja funkciju predsjednika odbora direktora, od starta su govorili da ocjena DRI ne predstavlja pravo stanje stvari. Oni su nakon što im je SDT tražio izjašnjenje angažovali sudskog vještaja Milenka Popovića, koji je u nalazu naveo da mišljenje DRI o CEDIS-u ne odslikava pravo stanje stvari. Popović je tada naveo da je revizija suprotna metodologiji, da nije fer i objektivna, kao i da nije utvrđeno činjenično stanje koje bi bilo potrebno za negativno mišljenje.

O negativnom izvještaju DRI razgovaralo se i na skupštinskom Odboru za ekonomiju.

Vrhovna revizija je utvrdila da CEDIS nije ispunio preporuku koja se tiče imovine, a zbog koje je dobio negativno mišljenje od DRI. Revizijom je rukovodio član Senata Zoran Jelić.

– U okviru knjigovodstvene evidencije društva, koja se odnosi na nematerijalnu imovinu, nekretnine, postrojenja i opremu sadašnje vrijednosti na 31.12.2022. godine od 338.776.385 eura evidentiran je dio sredstava koji se odnosi na zemljište i građevinske objekte sa iskazanom sadašnjom vrijednošću od 5.632.156 eura, za koje društvo ne posjeduje dokumentaciju o vlasništvu. Naznačeni iznos društvo je evidentiralo na podračunu 41000000 – Obaveze koje se mogu konvertovati u kapital. Radi se o sredstvima koja služe u svrhu obavljanja djelatnosti, koja je Osnivač prenio u državinu iz razloga što u tom periodu nije postojala dokumentacija o vlasništvu, iz tog razloga ta imovina nije prikazana kao osnivački ulog – naveli su iz DRI i tada preporučili CEDIS-u da u saradnji sa osnivačem, nastavi aktivnosti koje se odnose na rješavanje imovinsko-pravnog statusa imovine i u skladu sa tim realno iskaže pozicije koje se odnose na stanje imovine i kapitala. Osnivač CEDIS-a je EPCG.

Druga finansijska preporuka odnosila se na obračun odloženih poreskih sredstava i odloženih poreskih obaveza primjenom propisanih stopa shodno Zakonu o porezu na dobit pravnih lica.

CEDIS nije ispunio pet od 11 preporuka iz revizije pravilnosti. Jedna se odnosila na zapošljavanje.

– Društvo treba da zapošljavanje na radnim mjestima koja su predviđena aktom o sistematizaciji i za koje postoji izražena potreba, zapošljava u skladu sa članom 24 Zakona o radu po pravilu javnim oglašavanjem. Usluge Agencije za privremeno ustupanje zaposlenih po pravilu treba koristiti samo za poslove koji zahtijevaju privremeni rad – navedeno je u preporuci DRI, koja ni nakon šest mjeseci od objavljivanja izvještaja nije ispunjena.

Izvor: Gradski.me

Slični Članci