Dolar je ojačao i prošle sedmice, drugu zaredom, jer su splasnule špekulacije da će američka centralna banka nastaviti sa oštrim smanjenjem kamatnih stopa.
Indeks dolara, koji pokazuje vrijednost američke valute prema šest najvažnijih svjetskih valuta, porastao je prošle sedmice za 0,4 odsto, na 102,92 poena, blizu najvišeg nivoa u mjesec i po dana.
Pritom je kurs eura prema dolaru pao za 0,35 odsto, na 1,0937 dolara.
Američka valuta ojačala je i prema japanskom jenu, za 0,3 odsto, pa je njen kurs dostigao 149,12 jena.
Jačanje dolara drugu sedmicu zaredom posljedica je procjena da će Fed ciklus smanjenja kamata nastaviti sporijim tempom nego što se nedavno očekivalo, s obzirom na to da inflacija u SAD-u ne opada toliko brzo koliko se špekulisalo.
Prošle je sedmice, naime, objavljeno da su potrošačke cijene u septembru porasle za 0,2 odsto na mjesečnom i 2,4 odsto na godišnjem nivou.
Te cijene, kao i osnovna stopa inflacije, koja je iznosila 3,3 odsto, bile su nešto veće nego što su analitičari očekivali u anketi Reutersa. Na tržištu se sada procjenjuje da postoji oko 90 odsto šanse da će Fed u novembru smanjiti kamate za 0,25 procentnih poena, a oko 10 odsto da ih uopšte neće mijenjati.
Euro je, pak, oslabio drugu sedmicu zaredom jer se očekuje da će Evropska centralna banka uskoro dodatno smanjiti kamate, već treći put ove godine, jer je inflacija u eurozoni pala ispod ciljane stope od 2 odsto i jer ekonomija eurozone nije u najboljoj formi, pa su joj potrebni monetarni podsticaji.
Izvor: seebiz.eu