Ekonomski analitičari procjenjuju da američki dolar jača na račun evropskih političkih i privrednih kriza.
Eventualni odlazak Britanije iz EU značajno bi narušio stabilnost Unije i izazvao haos na finansijskim tržištima.
Ako do toga dođe, britanska funta i euro vjerovatno će značajno oslabiti, a američki dolar i švajcarski franak dodatno ojačati.
Za dvije sedmice su britanski parlamentarni izbori, pa bi se već tada, u zavisnosti od rezultata, mogle vidjeti nove promjene na relaciji dolar – euro.
Sa približavanjem datuma izbora predizborne ankete će biti pouzdanije, a investitori na finansijskim tržištima mogli bi reagovati odmah.
Poznato je da premijer David Cameron, u slučaju pobjede njegovih konzervativaca, najavljuje za 2017. godinu referendum o ostanku Britanije u EU.
Valuta u koju se zadnjih godinu dana “slijeva” najviše kapitala jeste američki dolar, koji bi u slučaju pobjede konzervativaca mogao dodatno da ojača u odnosu na britansku funtu, ali i euro.
Ukoliko se EU ne uspije dogovoriti sa Grčkom o otplati dugova i novim mjerama štednje i reformama i ukoliko se poveća vjerovatnoća izlaska Grčke iz EU, euro će dodatno oslabiti, a dolar ojačati – nagalašavaju ekonomisti.
Monetarna politika koju provode centralne banke SAD, Britanije i eurozone, također pogoduje jačanju dolara i slabljenju eura i funte.