Predlog izmjena i dopuna Zakona o zapaljivim tečnostima i gasovima trebalo bi povući iz skupštinske procedure jer je urađen na netransparentan način, saopštili su juče iz Grupacije distributera nafte i naftnih derivata pri Odboru energetike i rudarstva Privredne komore (PKCG).
Imajući u vidu da je ovaj zakonski akt urađen na netransparentan način, bez uključivanja predstavnika privrede u njegovu izradu, te da su pojedine odredbe nejasno definisane i predstavljaju veliku biznis barijeru za poslovanje preduzeća u ovom sektoru, na sjednici ove grupacije zaključeno je da ga je potrebno povući iz skupštinske procedure naveli su u saopštenju.
Članovi Grupacije bili su jednoglasni u ocjeni da oni nijesu protiv unapređivanja zakonskih rješenja i boljeg regulisanja oblasti distribucije nafte i naftnih derivata, posebno kada je u pitanju bezbjednosni aspekt rukovanja zapaljivim tečnostima i gasovima, ali istovremeno insistiraju na transparentnosti i uključenosti u donošenje zakonskih rješenja koja direktno utiču na njeno poslovanje, a posebno kada ona predstavljaju biznis barijeru.
Privredna komora je uputila inicijativu predsjedniku Skupštine, predsjedniku Vlade i Kolegijumu predsjednika Skupštine za preduzimanje svih neophodnih aktivnosti kako bi se iz skupštinske procedure povukao Predlog izmjena i dopuna Zakona o zapaljivim tečnostima i gasovima.
Izmjenama i dopunama ovog zakona propisuJe se da zapaljivim tečnostima i gasovima rukuje fizičko lice koje ima najmanje III nivo kvalifikacije obrazovanja i koje je stručno osposobljeno za rukovanje zapaljivim tečnostima i gasovima.
Dopunama zakona, koji je na snazi od 2010. godine, mijenjaju se i uslovi za vršenje djelatnosti skladištenja i prometa zapaljivih tečnosti i gasova, odnosno propisuje se licenca.
Skladištenjem i prometom zapaljivih tečnosti i gasova mogu da se bave privredna društva, druga pravna lica i preduzetnici koji su registrovani za vršenje tih djelatnosti i imaju licencu u skladu sa propisom kojim se uređuje oblast energetike predviđeno je izmjenama ovog zakona.
Novim zakonskim rješenjem, koje će se uskoro naći pred poslanicima, propisuje se, u članu 40, da će svako ko nema potreban III nivo kvalifikacija i licencu o stručnom osposobljavanju za rukovanje zapaljivim tečnostima i gasovima biti novčano kažnjen u iznosu od 150 do 550 eura. Izmjene i dopune Zakona o zapaljivim tečnostima i gasovima Vlada je razmotrila na sjednici održanoj 18. jula, na prijedlog Ministarstva unutrašnjih poslova.
Pred poslanicima će se danas opet naći Zakon o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima, koji je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović vratio na ponovno odlučivanje, a koji je usvojen na trećoj sjednici drugog redovnog zasjedanja, održanoj 19. novembra.
Podsjećamo, ovim zakonom propisano je poskupljenje nafte i naftnih detivata za tri centa.
Predsjednik je u obrazloženju istakao da građani i privreda već plaćaju poreze koji bi trebalo da služe u ove svrhe, zbog čega smatra neprihvatljivim da se dodatne obaveze nameću na njihov teret.