Direktorka ruske Centralne banke Elvira Nabiulina upozorila je investitore da se čuvaju rizika na tržištu kriptovaluta, smatrajući da je digitalna imovina vrlo nestabilna i poručila im je da budu oprezni zbog mogućih „strašnih“ gubitaka, prenosi Crypto Potato.
Nabiulina je izjavila da je ulaganje u digitalnu imovinu najopasnija investiciona strategija: ”Špekulativni kriptosistem je sigurno najopasnija strategija od svih. Centralna banka nikada ne daje savjete gdje treba ulagati, ali u ovom konkretnom slučaju, definitivno ne bi trebalo.“
Šefica ruske centralne banke ističe da je glavni problem tržišta njegova nestabilnost, zbog čega potencijalni ulagači mogu da izgube kolosalne sume.
S druge strane, ona je podržala bankarske depozite kao bolju opciju za investitore da ulože svoja sredstva. Međutim, dodala je da čak i ovdje ljudi treba da budu oprezni i mjere svoje rizike: „Neophodno je pažljivo istražiti proizvode, kritički pogledati ponude, posebno kada vam se kaže da negdje nema rizika, dok su prinosi visoki, jer to ne može da funkcioniše na taj način.“
Zvaničnica centralne banke smatra da će virtuelna imovina neizbježno biti dio budućnost finansijskog svijeta. Bez obzira na to, Nabiulina veruje da će digitalne valute centralnih banaka, a ne kriptovalute poput bitcoina, predstavljati tu poželjnu inovaciju. One će se koristiti pod vladinom kontrolom. Kako je najavljeno, jedna e-rublja imaće jednaku vrijednost jednoj novčanoj rublji.
Ruska centralna banka neprestano daje negativne komentare o kriptovalutama i propisima o njihovom trgovanju. Međutim, jedan od najbogatijih Rusa, Oleg Deripaska optužio je ovu instituciju jer, prema njegovim riječima „njeni potezi nisu korisni za naciju“.
Oleg, koji je nekada bio najbogatiji čovjek u Rusiji, ide i korak dalje, navodeći da bi njegova domovina trebalo da slijedi primjer Salvadora i doda bitcoin kao legalan način plaćanja: „Čak je i siromašni Salvador shvatio potrebu za digitalnim valutama.“
(Biznis.rs)