Dijana Katica, predsjednica Hrvatskog udruženja za turizam: Bez avio-dostupnosti nema razvoja turizma

Jedan od problema s kojim se suočavate je arhitektonski nered duž obale. Iako smo i mi u Hrvatskoj imali slične izazove u prošlosti, u posljednjih nekoliko godina uspjeli smo ih riješiti. To je zapravo jedna od prednosti članstva u EU. Moramo naučiti poštovati pravila i zakone, što je dugoročno korisno poručuje  Dijana Katica, predsjednica Hrvatskog udruženja za turizam i ruralni razvoj “Klub članova selo”.

U svjetlu rastuće važnosti ruralnog turizma, Dijana Katica, iznosi inspirativne perspektive za razvoj ove grane u Crnoj Gori.

Tokom upravo završenog Međunarodnog kongresa o ruralnom turizmu u Splitu, Katica je naglasila ključne korake koje Crna Gora može preuzeti iz iskustva Hrvatske kako bi ostvarila svoj puni turistički potencijal. U razgovoru za Pobjedu onaje naglasila nužnost ne samo promocije ruralnih destinacija, već i razvoja infrastrukturnih i obrazovnih investicija, te aktivne podrške lokalnom stanovništvu.

Ona naglašava da je edukacija ključna, ističući potrebu za komunikacijom države s vlasnicima seoskih domaćinstava. Poseban naglasak stavlja na važnost avio-dostupnosti i uključivanje mladih ljudi u razvoj ruralnog turizma. Međunarodni kongres o ruralnom turizmu se ove godine održao od 10. do 13. aprila u hotelu Le Meridien Lav u Splitu i okupio je oko 300 učesnika iz 28 zemalja, među njima brojne naučnike i stručnjake iz segmenta ruralnog turizma. Slogan šestog Međunarodnog kongresa o ruralnom turizmu je “Ruralni turizam: održiv, digitalan, uključiv.

– U razvoju ruralnog turizma Crna Gora bi mogla pratiti put Hrvatske, kao što smo mi pratili Sloveniju kazala je Katica koja smatra značajnim doprinosom u turizmu i to što su ušli u Evropsku uniju, posebno nakon ulaska u Šengen i usvajanjem eura.

– Država i udruženja treba da aktivno rade s lokalnim stanovništvom, uspostavljajući komunikaciju i pružajući podršku. Neophodno je posjetiti svaku kuću u ruralnom području koja se bavi turizmom. Vlasnici moraju shvatiti važnost održavanja visokih standarda higijene, uključujući urednost ve-cea i kupatila, kao i osiguravanje potrošnih proizvoda poput ubrusa i posteljine. Važno je razumjeti da turisti imaju određene potrebe, a većini nije prihvatljivo boraviti u objektima bez interneta. Ako se mora popeti na drvo da dobije signal, ne možete očekivati i turističku priču. Evropa promoviše sada koncept pametnih sela kaže Katica, dodajući da Crna Gora treba da shvati važnost digitalizacije i podrške u izgradnji infrastrukture poput vrtića na selu i staračkih domova.

Katica ističe važnost avio-dostupnosti za turizam.

– Ministarstvo turizma i turističke zajednice intenzivno rade na uspostavljanju novih avio -linija, što rezultira sve boljim povezivanjem. Ova dostupnost je ključna za privlačenje turista. Konavle, kao ruralno područje, postigle su značajan razvoj zahvaljujući blizini Dubrovnika. Primjećujemo da sada gosti dolaze u Konavle i ne odlaze u Dubrovnik. Ovaj predio je razvio bogatu ponudu i atraktivne manifestacije. Većina porodičnih gazdinstava u Konavlima, što dopušta naša Vlada, osniva turističke agencije za vlastite goste. Organizuju razne aktivnosti, poput posjeta vinogradima, razgledanja kulturne baštine Konavala, biciklističkih tura i kulinarskih radionica.

Dobro se plaćaju kulinarske radionice, posebno ako koriste domaće proizvode i njeguju tradiciju kreativnosti. U Konavlima navode da im naj veći prihod dolazi od ovih aktivnosti, j er ih posjećuju imućni gosti koji borave u Konavlima ili u hotelima sa pet zvjezdica u Dubrovniku. Ti gosti ne pitaju za cijenu naglašava Katica, i dodaje  da se seoska domaćinstva u Crnoj Gori mogu urediti kao što su oni to radili u Hrvatskoj sa puno edukacije i rada na terenu.

Izvor: Pobjeda

Slični Članci