Dijamanti digli grad iz prašine

Većina ljudi ne bi mogla naći Gaboron na mapi, ali taj grad postaje redovna destinacija za globalne trgovce dijamantima i to značajno utiče na ekonomiju Bocvane, prenosi BBC.

Prašnjavi siromašni grad počeo je da se mijenja, grade se skupi stanovi i hoteli, a kompanije čije je poslovanje vezano za dijamante grade fabrike u očekivanju da globalni gigant u oblasti eksploatacije, obrade i distribucije dijamanata De Beers premjesti poslovanje u Bocvanu iz Londona. Očekuje se da će trgovina dijamantima u Bocvani uskoro dostići šest milijardi dolara, što će privući kupce iz cijelog svijeta. Podružnica indijske firme Shrenuj već posluje u Gaboroneu i proizvodi nakit u kojem se koriste lokalni dijamanti. “Djelovalo nam je smisleno da ovdje otvorimo fabriku nakita. Odavde snabdijevamo domaće i tržište SAD “, rekao je direktor kompanije Kim Lenni.

Druge kompanije, koje nemaju nikakve veze sa dijamantima, bilježe rast poslovanja. Abel Monnakgotla, koji vodi lokalnu transportnu kompaniju AT & T ima 50 autobusa kojima opslužuje rute ka susjednoj Južnoafričkoj Republici i Namibiji. On je nedavno investirao u nove minibuseve i navodi da zarađuje na prevozu trgovaca dijamanata.

[widgets_on_pages id=”Baner”]

Da li je država spremna na to?

Postoji, međutim, zabrinutost da Bocvana nije spremna za ono što je čeka. Ne postoje direktni letovi koji povezuju Gaboron sa Evropom i SAD-om, što znači da putnici u Bocvanu moraju da dođu preko drugih afričkih gradova, uglavnom Johanesburga.

Redovne restrikcije struje znače da hotelski gosti ponekad moraju da se tušitraju u mraku, i da kafići neće moći da kuvaju vodu. Večernja zabava dosta je ograničena, budući da restorani mahom rade do 22 sata, a barovi i taksi vozila su malobrojni.

“Prvi put kada se pričalo o ovome, rekao sam vladi da smo veoma uzbuđeni, ali da vjerujemo da je potrebno dosta rada, a imamo vrlo malo vremena”, rekao je Aleks Monchusi iz trgovinske komore Bocvane.

“Situacija je slična onoj kada neka zemlja dobije pravo da bude domaćin Olimpijskih igara: imate veliku priliku da to učinite po svjetskim standardima, ali imate malo sredstava da to ostvarite i nemate dovoljno vremena”, dodao je on, prenosi b92.

Vlada Bocvane je, međutim, sigurna da svi problemi mogu biti riješeni. Državni sekretar Eric Mola navodi da dijamanti za Bocvanu predstavljaju priliku koja dolazi jednom u životu.

“Krajnji cilj vlade je da od dijamanata korist ima cijela država, a ne samo da ih iskopavamo i prodajemo”, rekao je on.

Slični Članci