Deset legendarnih američkih brendova koji su zapravo u stranom vlasništvu

Popularni brendovi imaju važan uticaj na kulturu. Kao simboli prošlih i sadašnjih vremena, oni su povezani sa identitetima, stilovima života i trendovima u društvu.

Koristeći podatke iz 24/7 Wall St, u nastavku pogledajte neke od klasično američkih brendova koji su u vlasništvu stranih kompanija.

Source: Visualcapitalist.com

Lista američkih brendova u stranom vlasništvu

183-godišnja američka priča kompanije Tiffany and Co. završila je 2019. godine nakon što je francuski luksuzni gigant LVMH najavio planove za preuzimanje kompanije.

Prodaja nije išla glatko, ali je 2021. godine LVMH završio svoju akviziciju za nešto manju cijenu od 16 milijardi dolara.

U godinama nakon toga, Tiffanyjeva zarada se udvostručila, cijena dionica LVMH-a porasla je za 50%, a Bernard Arnault — predsjednik i izvršni direktor LVMH-a — postao je najbogatiji čovjek na svijetu.

Source: Visualcapitalist.com

Još jedan brend iz Amerike iz 19. vijeka, Lucky Strike, doživio je promjenu vlasništva 1994. godine, kada je British American Tobacco Company kupila American Tobacco Company.

U međuvremenu, zaštitni znak američkog proizvođača automobila, Chrysler se spojio sa Daimler-Benzom 1998. godine. Međutim, od tada se kompanija preselila i spojila sa drugim (Fiat) i sada je pod grupom Stellantis NV, sa sjedištem u Hoofddorpu u Holandiji.

Nedavno rođen američki brend, (u poređenju s ranije spomenutim stalnarima), Trader Joe’s ostao je u američkom vlasništvu samo 12 godina nakon što je osnovan 1967. Theo Albrecht, vlasnik i izvršni direktor Aldi Nord, njemačkog lanca supermarketa, kupio je poslovanje 1979.

Slični Članci