Deficit budžeta u proteklih sedam mjeseci iznosio je 68,2 miliona eura, što je 35 odsto manje nego prošle, dok je u julu zabilježen suficit od 17 miliona ili 0,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), saopšteno je iz Ministarstva finansija.
Iz tog Vladinog resora su kazali da su pozitivni trendovi u makroekonomskom okruženju s početka godine vidljivi i kroz naplatu prihoda budžeta, koja prema preliminarnim podacima, u prvih sedam mjeseci iznosi 924,3 miliona eura.
“Naplata prihoda budžeta od januara do jula bila je 11,6 odsto veća nego u istom periodu prethodne godine, ali i 0,4 odsto veća od planirane”, kazali su iz Ministarstva, dodajući da su sve najznačajnije kategorije poreskih prihoda zabilježile rast u odnosu na isti period 2017. Naplata poreza na dobit bila je viša 29,4 odsto, na promet nepokretnosti 19,1, na dodatu vrijednost 15,9, na dohodak 8,2 i od akciza 1,5 odsto.
Od početka godine do kraja jula rast su zabilježili i neporeski prihodi, tako da su takse porasle 24,5 odsto, naknade 47,8 i primici od otplate kredita i sredstava prenesenih iz prethodne godine 41,2 odsto.
“Izdaci budžeta u prethodnih sedam mjeseci iznosili su 992,6 miliona eura ili 22,4 odsto BDP-a, što je 6,4 odsto više u odnosu na isti period prošle godine. Rast rashoda u odnosu na 2017. rezultat je veće realizacije kapitalnog budžeta”, naveli su iz Ministarstva i dodali da su udvostručene i donacije.
U strukturi tekućih rashoda, transferi za socijalnu zaštitu, kao i institucijama, pojedincima, nevladinom i javnom sektoru niže su u odnosu na plan 12,5 miliona eura, odnosno 8,1 miliona eura, respektivno. Oni su dodali da je u dijelu bruto zarada, povećano izdvajanje rezultat identifikovanog nedostatka sredstava po tom osnovu kod pojedinih potrošačkih jedinica, prije rebalansa budžeta usvojenog krajem jula.