Dašić: Unapređenje flote i bolja povezanost moraju biti imperativ

Jedan od važnih faktora uspješne ljetnje turističke sezone predstavlja i povezanost Crne Gore sa glavnim turističkim tržištima, a poseban fokus se stavlja na nacionalnu avio-kompaniju “Er Montenegro”, koja treba da služi kao glavni generator turista koji dolaze u Crnu Goru vazdušnim putem, smatra analitičar operacija Wizz Air-a Lazar Dašić.

On u razgovoru za “Dan kaže da je 2022. godine “Er Montenegro” prevezao oko 350.000 putnika, što je predstavljalo oko 18 odsto ukupnog broja putnika koji su prošli kroz crnogorske aerodrome.

-Iako ova brojka predstavlja solidan rezultat s obzirom na specifičnosti 2022. godine zbog restrikcija u prvom kvartalu, ali i na kapacitete “Er Montenegra” (dva aviona tipa “embrajer E-195 i još jedan u zakupu tokom ljetnje sezone), nesporno je da su nacionalnoj avio-kompaniji potrebni dodatni kapaciteti i dodatno razvijanje mreže destinacija, kako bi ispunila svoj potencijal i, u finalnom, postala profitabilna i samoodrživa avio-kompanija – ističe Dašić.

On smatra da bi “Er Montenegro, u saradnji sa nadležnima, trebalo da definiše i predstavi plan povećanja kapaciteta za narednih nekoliko godina.

-Ovo je naročito bitno imajući u vidu da postoji treći “embrajer E-195”, koji je trenutno parkiran na podgoričkom aerodromu, ali se i dalje se ne koristi, iako je navodno otkupljen od Vlade. Dodatno, povećanje flote trebalo bi izvesti tako da ona bude unificirana, tj. da avioni budu iz iste porodice (na primjer, “embrajer E). Time bi se smanjila operativna kompleksnost i povećao stendbaj potencijal posade, jer bi bila licencirana i pripremljena da radi na svim avionimau floti. Zbog povećanog obima saobraćajautokuljetnje sezone, dosadašnja praksa nacionalnih kompanija (uključujući i bivši “Montenegroerlajns) bila je da se zakupi avion većeg kapaciteta (“erbAs A320 ili “boing 737) kroz ACMI (Aircraft, Crew, Maintenance, Insurance) aranžman. Iako koristan u povećanju kapaciteta u kratkom roku, aranžman predstavlja jed no od najskupljih rješenja. Stoga, povećanjem sopstvenih kapaciteta “Er Montenegro bio bi u prilici da smanji dobar dio troškova naglašavaDašić.

U pogledu razvijanja mreže destinacija, kako je dodao, može se reći da je “Er Montenegro” uslovljen limitirajućim faktorima, kao što su relativno malo i sezonski usmjereno tržište.

-Pored prevoza turista, treba se fokusirati i na stvaranje konekcija između države i ostatka svijeta. Ovo je posebno bitno imajući u vidu da putna infrastruktura Crne Gore i dalje ne obezbjeđuje dovoljno brzu i laku povezanost sa ostatkom Evrope. Prema tome, jedan od ciljeva treba da bude uspostavljanje konekcija sa glavnim “habovima” Evrope, kao što su Frankfurt, Minhen, London, Istanbul, Madrid, Amsterdam, Pariz i Cirih. Neki od ovih gradova su već obuhvaćeni sezonskim letovima, aliusled nedostatka kapaciteta, Crna Gore ostaje uskraćena za većinu ovih destinacijatokom zimske sezone (ne računajući Istanbul) – kaže Dašić.

Ipak, kako navodi, “Er Montenegro je uspio da razvijesolidnumrežučarter-destinacija, pa će u ljetnjem rasporedu za 2023. godinu odraditi čarter-letove prema Poljskoj, Jerevanu, Kairu, Rigi, Vilnjusu, Talinu, Tel Avivu…

-Pored benefita za turizam, dodatni benefit za kompaniju je to što prilikom čarter-letova agencije otkupljuju čitav avion, tako da “Er Montenegro” ne snosi rizik od manjka prodatih karata. Još jedna pozitivna stavka u razvijanju mreže predstavlja nedavno objavljeno pokretanje letova za Sarajevo. Ovi letovi imaju dodatnu vrijednost ako se zna da će “Er Montenegro odrađivati sezonske čarter-letove iz Sarajeva za Tiranu kroz takozvani W pattern (Podgorica-Sarajevo-Tirana-Sarajevo-Podgorica). Ovaj potez može predstavljati dobar in dikator da li bi “Er Montenegro mogao nastaviti organizaciju letova i sa drugim gradovima na Balkanu, jer “embrajer E195 predstavlja savršen tip aviona za regionalne letove. Međutim, treba imati u vidu da ovi letovi donose i određene operativne rizike, prije svega zbog mogućnosti da se desi tehnički kvar na aerodromima koji nisu Tivat ili Podgorica, što bi značilo poremećaj u operacijama, a to može biti opasno na mali broj aviona u floti zaključuje Dašić.

Omogućiti pristupačnije cijene karata

Naš sagovornik ističe da je posebno važno za “Er Montenegro” da postane članica IATA (Intemational Air Transport Association).

Članstvo u toj asocijaciji je bitno kako bi se mogli ostvariti takozvani codeshare ugovori sa drugim kompanijama. Ovi ugovori omogućili bi “Er Montenegru” da prodaje karte drugih avio-kompanija na rutama koje odrađuje (npr. Podgorica-Istanbul let koji odrađuje i “Turkiš erlajns”), ali i da druge avio-kompanije prodaju karte “Er Montenegra” na svojim platformama. Codeshare ugovori su bitni i zbog lakše organizacije takozvanih povezujućih letova. Dodatno, u cilju modernizacije svoje ponude, “Er Montenegro” bi mogao razmotriti uvođenje Esopotu Light tarife, koja bi bila ekvivalent tarifama koje putnici dobijaju preko niskobudžetnih prevoznika, i tako omogućiti pristupačnije cijene za svoje putnike, ali i uvođenje onlajn check-in procedure, za smanjivanje gužve na šalterima navodi Dašić.

Dan

Slični Članci