Vijest da je svjetska pop zvijezda pjevačica Bijonse (Beyonce) „kriva“ za rast inflacije u Švedskoj zazvučala je u prvi mah čudno. Međutim, događaji tog ranga mogu da uzdrmaju tržišta, ma koliko da su ona stabilna.
Naime, u vrijeme koncerta čuvene pjevačice mjesečna inflacija u Švedskoj je tokom maja porasla za 0,3 procentna poena u odnosu na april. Rast je uzrokovan skokom cijena velikog broja roba i usluga, među kojima su usluge hotela, restorana, kao i onih koji organizuju zabavu poput koncerata.
Mihael Gran (Michael Grahn), viši ekonomista jedne od vodećih nordijskih banaka Danske Bank, smatra da je američka pjevačica Bijonse delimično kriva za taj rast inflacije u Švedskoj, prenio je BBC.
„Čini se da je početak svjetske turneje ove pjevačice u Švedskoj doprinio majskom rastu inflacije. Nije poznato za koliko tačno, ali vjerovatno za 0,2 ili 0,3 procenta, koliko su poskupile usluge u hotelima i restoranima. Očekujemo da će ovo iznenađenje biti preokrenuto u junu, kada se cijene hotela i ulaznica vrate u normalu“, rekao je tada Gran.
Još uvjek nema podataka kolika je inflacija u ovoj zemlji bila u junu, ali poznato je da veliki šou programi sa sobom donose i visoke cijene ulaznica, kao i pića, suvenira, usluga, u vrijeme održavanja. Ovim fenomenom bavio se i New York Times koji piše da, kao i skoro svaka druga nacija, Švedska u posljednje vrijeme doživljava visoku inflaciju.
„Potrošačke cijene su porasle za 9,7 odsto tokom prošle godine, što odražava više faktora: veliku potrošnju za podršku domaćinstvima tokom pandemije, poremećaje u lancima snabdijevanja povezanim sa Covidom, rusku invaziju na Ukrajinu i Bijonse“.
Pjevačica je očigledno došla u centar interesovanja na način na koji nije navikla. Ipak, ko je makar zavirio (ako nije prisustvovao) na njen koncert, može da pretpostavi koliko jedna ovakva produkcija košta. Ono što se zna je koliko će Bijonse zaraditi do septembra.
„Nema sumnje da pjevačicina prva solo turneja posle sedam godina označava veliki ekonomski trenutak. Najmanje jedna procjena sugeriše da bi od ove turneje mogla da profitira čak dvije milijarde funti do kraja septembra“, piše BBC.
Inflaciju ne diže samo Bijonse, tu je i Tejlor Svift (Taylor Swift). Naime, ova pop mega zvijezda rasprodaje svoje koncerte bukvalno za minut i trenutno najviše zarađuje.
„Više od milion virtuelnih brojeva rezervisano je za stajanje u red za karte povodom koncerta Tejlor Svift. Rezervacije su planule za samo 10 minuta. Pretprodaja ulaznica je za njenu aktuelnu turneju Eras, u martu 2024. godine“, piše Strait Times.
„Nisam vidio slične izvještaje za drugu ogromnu koncertnu turneju koja je sada u toku, ali ne bih se iznenadio da koncerti Tejlor Svift izazovu više cijene u hotelima i restoranima u gradovima u kojima će nastupati. Koncerti uživo su veliki biznis“, piše kolumnista NY Timesa.
Činjenica je da Svift zarađuje mnogo novca, i da je jedina žena na Forbesovoj Top 10 listi najplaćenijih zabavljača objavljenoj u februaru ove godine. Njena zarada u 2022. godini iznosila je 92 miliona dolara, i tako je zauzela deveto mjesto na čuvenoj listi, piše portal Biznis.rs.
Slava i zarada ove pjevačice ne mogu se pripisati samo marketingu. Ona je kantautorka, i vrlo je posvećena svom poslu. Međutim ima još umjetnika poput nje, ali im ne uspeva da zarade milione dolara?
Kolumnista NY Timesa navodi jednu ekonomsku teoriju koja je predstavljena u poznatom radu ekonomiste Shervin Rosen, The Economics of Superstars. Prema toj teoriji, moderna tehnologija može samo da poveća potencijalni domet izvođača, da bi nastup uživo bio spektakularniji, a to donosi i bolju zaradu u odnosu na konkurenciju.
S obzirom na to da produkcija i menadžment zarađuju mnogo više od izvođača, svjetske zvezde su plaćene taman onoliko koliko vrijede i koliko prihoduju onima za koje rade. Madona (Madonna) je jednom prilikom izjavila da bi bila bogatija dva ili tri puta više da je sama vodila svoju karijeru od početka, prenosi Biznis.rs.
Svjetska industrija zabave je unosan biznis u kome se vrte milijarde dolara, ali samo oni koji igraju po pravilima i imaju taj „X“ faktor mogu i da utiču na inflaciju i rast cijena pojedinih usluga. Ako ne dugoročno, onda barem tokom velikih turneja.