Kamate na stambene kredite u Srbiji ograničene su više od godinu dana, a u 2025. godini se očekuje primjena novog zakona koji će ograničiti iznose kamatnih stopa i na druge bankarske proizvode.
U međuvremenu, banke su našle način kako da nadoknade gubitak zbog ograničenih kamata pa građani mogu očekivati porast naknada i provizija.
Redakcija Bloomberg Adrije razgovarala je sa prvim korisnicima kredita “po novim pravilima” na osnovu čijih iskustava se može nazrijeti kako bi banke mogle da doskoče ograničenju kamata.
Jedan takav primjer je i slučaj Novosađanina Nikole M. koji je nedavno htio da refinansira gotovinski kredit u eurima. Kako je Nikola objasnio za Bloomberg Adriju, u banci su mu tražili da plati osiguranje kredita kako bi kamatna stopa cijele pozajmice bila nešto niža.
“Bankari su mi ponudili da platim osiguranje kredita da bi mi kamata bila 7,99 odsto, umesto 8,99 odsto, što je smanjenje za jedan procentni poen. Osiguranje bi me koštalo oko 600 eura. Taj iznos mogu sam da uplatim ili da mi banka po odobrenju kredita skine novac sa računa”, objašnjava Nikola.
On razmatra koja mu je od ponuđenih opcija isplativija, ali kako god da se uzme, mala je šansa da usluge banaka za građane Srbije budu povoljnije.
Rekordan profit u 2023. godini
Koliko su kamatne stope kao izvor prihoda značajne za bankarski sektor Srbije, pokazuju rezultati poslovanja u 2023. godini. Upravo su kamate prethodne godine bile najveći izvor prihoda banaka. Tako su, prema podacima NBS, neto prihodi od kamata u 2022. godini iznosili 1,25 milijardi eura, da bi u 2023. godini skočili na čak 1,94 milijarde eura.
Banke su, uprkos ograničenju kamatnih stopa na stambene kredite koje je NBS donela u septembru 2023. i čiji je efekat procjenjivan na 10 odsto dobiti bankarskog sektora, ipak imale enormnu zaradu. Neto dobit poslovnih banaka u Srbiji u 2023. godini bila je veća od milijardu eura.
Konkretnije, kako pokazuju bilansi banaka, kada se odbije porez, profit je 2023. iznosio jednu milijardu i 44 miliona eura. To je za čak 40 odsto više nego u 2022. godini, koja je do tada bila rekordna za banke u Srbiji.
Takav trend očigledno se nastavlja i ove godine. Banke su samo u prvom tromjesečju 2024. godine ostvarile dobit gotovo identičnu kao u cijeloj 2021. godini. Tako su za prva tri mjeseca zaradile 43,3 milijarde dinara (oko 370,01 milion eura) dok su u 2021. imale dobit od 383 miliona eura. Već sljedeće, 2022. godine ona se udvostručila na oko 742,4 miliona, a 2023. prešla iznos od milijardu eura.
Slično je i za prvih šest mjeseci 2024. jer je profit banaka u Srbiji uvećan za oko 34 odsto u odnosu na prvu polovinu prošle godine. Jasno je da ograničenje kamata iz 2023. nije smanjilo ogromne profite banaka koji su ostvareni i ove godine.
NBS više puta ‘regulisala’ tržište
Inače, u vreme niskih kamata, odnosno u periodu pre pandemije i sukoba Rusije i Ukrajine koji su doveli do rasta inflacije, a posljedično i kamatnih stopa, bankama su najveći izvor zarade predstavljale upravo naknade i provizije. Njihov iznos je u Srbiji “eksplodirao” pa je i tada NBS na neki način intervenisala. Ona je u septembru 2022. postigla džentlmenski sporazum sa komercijalnim bankama o smanjenju naknada za održavanje tekućih računa i platnih usluga koji je važio godinu dana.
U to vreme kamatne stope kredita uveliko su počele da rastu. NBS je opet intervenisala da bi predupredila preveliko povećanje kamata, posebno na stambene kredite. Tako je 2023. ograničila kamate stambenih kredita do kraja 2024.
S obzirom na to da se okolnosti na finansijskom tržištu nijesu mnogo promijenile, doći će i do izmjene Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, koji je prošao javnu raspravu i uskoro će se naći u skupštinskoj proceduri. Taj pravni akt će i zakonski ograničiti kamate, i to i na gotovinske i potrošačke pozajmice banaka, kao i na minus na tekućem računu građana. Ipak, postavlja se pitanje da li će i kako banke pokušati da nadomjeste izgubljenu dobit koju su imale po osnovu visokih kamatnih stopa.
Banke uvijek traže način da povećaju dobit
Da je neka vrsta nadoknade potencijalne dobiti, koja je izostala zbog smanjenja kamata moguća, smatraju i ekonomski analitičari. Dušan Uzelac, urednik i osnivač portala Kamatica, kaže za Bloomberg Adriju da računica nije tako jednostavna.
“Ne postoji baš takva sprega u bankama, da ako izgube novac na jednoj strani, odmah kreću da ga nadoknade na drugoj strani. Banke su konstantno u režimu traženja novih načina za zaradu i novih načina da povećaju svoju dobit. One su 2023. imale preko milijardu evra dobit. To je bio dovoljan signal za NBS po kome se vidi da banke nisu ugrožene u poslovanju. Naprotiv, lepo zarađuju, a nemaju cenovnu fleksibilnost na tržištu”, ističe Uzelac.
Građani nemaju izbora
Bivši generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Vladimir Vasić ističe da je povećanje naknada i provizija banaka zbog ograničenja kamata sasvim moguće. On kaže i da osiguranje kredita nauštrb smanjenja kamatne stope može da bude jedan od načina nadoknade za banke.
“Logika banke jeste da smanji rizik. Tako smanjenje kamate s druge strane ima pokriće u osiguranju kredita. To nije neki novi proizvod koji su smislili, a može da bude jedan od načina zarade, jer njima osiguranje daje proviziju za prodati proizvod”, rekao je Vasić za Bloomberg Adriju.
Prema njegovim riječima, nijesu samo banke sklone tome da zbog smanjenja cijene nekih svojih proizvoda povećaju cijenu drugih artikala koje nude potrošačima. “Tako će trgovci zbog akcije nižih cijena, gde će na primjer but umesto 600 dinara koštati 400, pretvoriti to meso u kobasicu koju će prodavati za 1.000 dinara. Dakle, na drugi način i na drugom mestu povećaće cijenu da nadoknade to pojeftinjenje.” Vasić ističe da je to jedan sistem spojenih sudova, karakterističan i za bankarsko tržište Srbije.
Bloomberg Adria