Kriptozajednica dosjetila se kako da eliminiše jedan od većih problema kriptovaluta, a to je veoma velika i brza promjena vrijednosti.
Otkako su kriptovalute, ponajprije bitcoin, postale poznatije široj javnosti unazad godinu i po, čuvene su po munjevitom rastu, ali i jednako tako snažnom padu cijene. Tako se bitcoinom još u decembru 2017. trgovalo po 20.000 dolara da bi dva mjeseca kasnije cijena potonula na 6000 dolara.
Praktično beskoristan
U ponedjeljak se nakon 14 sati bitcoinom trgovalo po 3460 dolara, prema podacima s internet stranice Coinmarketcap. Zbog tako snažnih oscilacija u cijeni najpopularnija kriptovaluta praktično je beskorisna za potrošače i preduzetnike, piše Bloomberg. Odgovor na taj problem mogla bi biti stabilna kriptovaluta, odnosno “stablecoin”. Inače, sama ideja nije u potpunosti nova jer se najpoznatijim “stablecoinom” – tetherom – trguje još od 2015. godine. Međutim, prošle godine, možda baš zbog bitcoinovog “hoda po trnju”, svjetlo dana ugledao je cijeli niz novih “stabilnih kriptovaluta”.
Prema podacima sa stranice Blockchain.com, do septembra prošle godine bilo ih je 57, od čega su 23 “stablecoina” bila na tržištu, a 34 je bilo u fazi plasiranja. Njihova ukupna tržišna kapitalizacija u to je vrijeme iznosila tri milijarde dolara. Većina te kapitalizacije odnosila se na tether. Naime, podaci sa Coinmarketcapa pokazuju da je kapitalizacija tethera krajem septembra prošle godine iznosila 2,8 milijardi dolara, a sada je na 2,04 milijarde dolara. Uprkos promjeni kapitalizacije, cijena tethera u tom je razdoblju ostala gotovo nepromijenjena. Naime, 30. septembra cijena te kriptovalute je iznosila okruglih jedan dolar, dok je trenutno na 1,01 dolar. Stabilne kriptovalute vrijednost čuvaju na dva načina. Prvi je vezanje za neku drugu imovinu, poput američkog dolara, korpe nacionalnih valuta ili neku sirovinu. Drugi je način vezivanje “stablecoina” za cijenu neke druge kriptovalute, poput ethera ili grupe digitalnih valuta. “Stablecoini” te vrste u pravilu koriste algoritam kako bi upravljali ponudom i potražnjom kako bi se broj tokena u opticaju podudarao sa brojem koji drže u rezervi.
Različiti mehanizmi
Tether je konkretno vezan za američki dolar u odnosu 1:1. Druga takva digitalna valuta je “Pravi dolar”. Kada ga njegovi korisnici promijene u američki dolar, broj tokena koji su posjedovali se uništava kako bi se održavao odnos 1:1. No, za razliku od tethera, “Pravi dolar” objavljuje mjesečne podatke o broju tokena u rezervi. Dai je pak vezan za vrijednost ethera – jedne od najvrednijih kriptovaluta – a drži više ethera nego svojih tokena kako bi anulirao njegove snažne oscilacije u cijeni. Prema tvrdnjama izvještaja Blockchaina, dai ima jedan od složenijih mehanizama održavanja stabilnosti na tržištu.
Rastuća popularnost “stablecoina” dovela je do dobre zarade za kompanije koje ih izdaju. Prvenstveno zarađuju na naknadama i kamatama. Recimo, tether je u prvom polugodištu prošle godine donio 6,6 miliona dolara zarade. No, kao i ostale kriptovalute, ni “stablecoinovi” nisu imuni na krađu i regulatorne rizike.