Da li će visoke kamatne stope uticati na udio nenaplativih kredita

Drugi panel INFINTECH konferencije donio je razmjenu mišljenja na temu dugotrajno visokih kamatnih stopa i njihov potencijalni uticaj na loše kredite, smanjenje ili proširenje kreditiranja, strategije banaka za ublažavanje rizika i upotrebu novih tehnologija u donošenju odluka i upravljanju rizikom.

Milena Vukotić, direktorica sektora za upravljanje rizicima u UniCredit Bulbanci kazala je da su sve makroprognoze i geopolitičke tenzije i pokazalo se da su korporacije i imati stabilne faktore.

“Fokusirani smo na industriju nekretnina, Imamo veće kamate koje su se promijenile nakon pandemije. Otplata kredita je sa velikim rizikom i veoma smo obazrivi kada je riječ o tom segmentu. Već se pokazuju slabe tačke ovog sektora .Nssu sve krize iste i nisu sva tržišta ista”, kazala je Vukotić.

Damir Ivaštinović CRO & CFO ERSTE Banke Crna Gora, osvrćući se na visinu kamata i procenat NLP-ova u bankama, kazao  je da su banke stabilne i kako je naglasio, stoje nikad bolje.

Đorđe Stojanovski, direktor sektora za upravljanje rizicima u Banci Intesa Beograd kazao je da je poslljenjih pet godina prisutna neka kriza a osvrnuo se i na uticaj kriza na poslovanje banaka i kamatne stope.

“Bio sam mnogo pesimistilniji nego što je na kraju bio ishod. Posljednje dvije godine inflacija ima više uticaja na retail. U našoj banci imali smo fiksne kamate tako da je za stambene kredite to bila ranjiva atmosfera ali je taj portfolio ostao stabilan. Primijetili smo veću potrebu za gotovinskim kreditima. Na sreću inflacija se stabilizovala a zarade su se u zadnjih godinu i po povećale i sada vdimo opadajuće trendove kada je u pitanju gotovinski krediti”, kazao je Stojanovski.

Sergej Kapustin, direktor sektora za upravljanje rizicima u CKB Banci kazao je da kada su rizici u pitanju trenutno ima mnogo iuvještaja kako se u praksi ponašati i ponekad ako je rizik na vidiku potrebno preduzeti male korake i spremiti se za neke koji nisu na vidiku

“Ekonomija je ciklična. Vidio sam neke kreizne situacije i sve su različite od prethodnih. Kriza 2008. je bila najveća. Regulatori od nas traže planove rizika i da budemo spremni da uradimo ono što smo radili kao u prethodnim krizama. Rizik je cikličan i ne znamo kada će doći. Region je uprkos nekim faktorima stabilan”, zaključio je Kapustin.

Slični Članci