Crnogorsko udruženje poslodavaca (CUP) nije nikada tražilo “povlastice u kršenju zakona” pri postupanju granične policije, saopštili su iz ove organizacije reagujući na saopštenje Nezavisnog sindikata policije (NSP).
“Crnogorsko udruženje poslodavaca nije – niti bi ikada tražilo ‘povlastice u kršenju zakona’, poslalo ‘otvoreni i neskriveni poziv policiji da krši zakon’ niti je njegovo reagovanje bilo ‘bijedan pokušaj dodatnog pritiska i zastrašivanja policijskih službenika’… što pored ostalog, insinuira NSP jer bi to bilo, prije svega, na štetu njegovog kredibilnog i na etičkim principima zasnovanog funkcionisanja radi realizacije njegove osnovne misije: unapređenja poslovnog ambijenta kako bi svi njeni građani živjeli bolje, pa i pripadnici policije.
U cilju pravilnog informisanja javnosti, a prvenstveno zbog zaštite sopstvenog integriteta – ne radi polemike sa NSP – iako njegovo reagovanje obiluje insinuacijama i diskvalifikacijama na račun CUP-a precizno navodimo djelove pitanje novinara i objavljenog stava CUP-a, a povodom primjedbi na postupanje granične policije:
Pitanje: …Da li se neko od poslodavaca vama žalio zbog ovakvog postupanja Granične policije? Da li postoji obaveza Granične policije da prvo ukaže na nepravilnosti i ostavi rok za ispravljanje nepravilnosti prije donošenja rješenja o protjerivanju radnika…?
Odgovor: „….Ukoliko ovakva postupanja eskaliraju, a ne budu incidentni pojedinačni slučajevi, zatražićemo poseban razgovor sa direktorom Brđaninom, kako bi POSTUPANJE DRŽAVNIH ORGANA SVAKAKO BILO U SKLADU SA ZAKONOM, ali i jednako tako usmjereno da pomogne poslodavcima, a ne da to bude samo mjera rigidnog kažnjavanja. Problemi radne snage su ogromni tokom sezone i poslodavci ta pitanja vrlo teško rješavaju….”, navodi se u saopštenju CUP-a.
Oni su kazali da sudu javnosti ostavljaju zaključak, a da CUP, koji se kako kažu bavi ne samo zaštitom interesa privrede, već ukupnom društvenom dobrobiti, koristi priliku da pozove sve društvene aktere – i policiju naravno – da imaju mnogo veći stepen senzitivnosti kada je društveni interes u pitanju.
“Pojašnjenjem i tačnim citiranjem našeg stava prestaje potreba za dodatnim reagovanjima”, zaključuje se u saopštenju.