Crnogorsko preduzeće Novi Volvox dobilo je posao zamjene viseće trosjedne žičare na skijalištu Sljeme, na Crvenom spustu u Zagrebačkoj županiji, saznaje Forbes Crna Gora.
Novi Volvox, koji je izgradio žičaru Kotor-Lovćen, je tako proširio poslovanje van granica Crne Gore, a još značajnije je to što je Hrvatska članica EU.
U tenderu, kojeg je objavio Grad Zagreb, navodi se da je procijenjena vrijednost radova 12 miliona eura.
„U otvorenom postupku nabavke: Izrada projektno tehničke dokumentacije i izvođenje radova za projekat ‘Zamjena viseće 3-sjedne žičare na Crvenom spustu, novom visećom 4-sjednom žičarom s odvojivom stezaljkama vozila (4-sjednim stolicama)’, Sljemenska ulica 82, Medvednica, Zagrebačka županija, evidencioni broj 1831-2024-EVV odabrana je kao najpovoljnija ponuda konzorcijuma Novi Volvox d.o.o., Podgorica Crna Gora i Strucon d.o.o., Bosna i Hercegovina“, piše u odluci o odabiru najboljeg ponuđača.
Navodi se da je Novi Volvox jedna od najvećih građevinskih kompanija u Crnoj Gori. Većinski vlasnik je kompanija SEED Capital Partners. Izvršni direktor kompanije je Slavoljub Popadić.
Partner Novom Volvoxu u ovom poslu je renomirana italijanska kompanija Leitner, jedna od vodećih u „cable car“ industriji.
Strucon d.o.o, Bosna i Hercegovina je kompanija registrovana za obavljanje poslova inžinjeringa, konsaltinga iz oblasti vertikalnog transporta, specijalizovana za projektovanje i izgradnju žičara, gondola, površinskih i kosih liftova, funiculara.
Kako je objašnjeno, na sjevernim obroncima Medvednice smješten je skijaški kompleks koji obuhvata skijaško-žični sistem koji čine: skijaške staze, skijaške žičare i zgrade u funkciji skijališta.
Postojeće skijaške staze su: Spust Panjevina, Crveni spust, Bijela livada, Bijeli spust, Zeleni spust i Plavi spust. Skijaške staze su različitih težina, od lakih do teške staze. Ukupna duzina staza iznosi oko 4.000 metara. Postojeća trosjedna žičara ima horizontalnu dužinu trase 764.2 m, visinsku razliku od 297.7 m, te dužinu kosine staze od 824.6 m, a kapacitet od 1964 osoba/h.
Izvor: Forbes Crna Gora