Crna Gora je na Forbesovoj listi 100 zemalja sa najpogodnijim uslovima za poslovanje zauzela 44. mjesto.
Američki poslovni časopis listu je sastavio na osnovu 11 različitih kategorija – vlasnička prava, inovacije, poreska opterećenja, tehnologije, korupcija, lična, trgovinska i monetarna sloboda, zaštita investitora, efikasnost tržišta i birokratija.
Crna Gora dobila je najbolju poziciju u monetarnim slobodama, po kojoj je na 28. mjestu, dok je efikasnost tržišta najlošije ocijenjena, pa tu zauzima 72. mjesto.
Crna Gora je po poreskim opterećenjima na 69. poziciji, a po korupciji na 60. mjestu. Po nivou slobode trgovine zauzima 48. mjesto, a po zaštiti investitora 32.
Crnogorska ekonomija je, kako se navodi u izvještaju, u prelasku na tržišni sistem, iako je državni sektor i dalje veliki i potrebne su dodatne institucionalne promjene.
[widgets_on_pages id=”Baner”]
– Privreda se u velikoj mjeri oslanja na turizam i izvoz prerađenih metala, dok neprofitabilna državna preduzeća pritiskaju javne finansije – ocijenili su analitičari Forbesa.
– Nezaposlenost i regionalne razlike su ključni politički i ekonomski problemi. Crna Gora je privatizovala veliki aluminijumski kompleks, kao i većinu finansijskog sektora, a počela je da privlači strane direktne investicije u turizmu – navodi se u izvještaju.
Globalna finansijska kriza imala je značajan negativan uticaj na ekonomiju, zbog kreditne krize, pada u sektoru nekretnina i smanjenja izvoza aluminijuma. U prošloj godini je realni rast bruto domaćeg proizvoda pao na 0,5 odsto, što održava opštu krizu u većem dijelu Evrope.
Kada je riječ o regionu, na boljoj poziciji od Crne Gore našla se Makedonija na 36. mjestu i Slovenija na 17. Iza Crne Gore se nalazi Hrvatska na 45. poziciji, Bosna i Hercegovina 82. i Srbija 86. mjestu.
Najbolja zemlja za poslovanje na svijetu je Irska, koja je 2010. godine dobila međunarodnu finansijsku pomoć, a tri godine kasnije je izašla iz tog programa. Na drugom mjestu nalazi se Novi Zeland, a slijede Hong Kong i Danska.
Na posljednjim mjestima, prema Forbesu, nalaze se Indija, Ukrajina i Kenija.
Forbes se u sastavljanju liste oslonio na istraživanja i izvještaje američke Centralne obavještajne agencije, Freedom House i Heritage Foundation, Property Rights Aliance, Transparency International, Svjetske banke i Svjetskog ekonomskog foruma.
pobjeda.me