Cijene hljeba kod nas i dalje su stabilne i u narednom periodu se ne očekuje da dođe do njihovog rasta, navodi Dan, pozivajući se na izvore bliske sektoru pekarstva. Cijene žitarica na svjetskom nivou, naime, pale su na najniži nivo u posljednjih nekoliko godina, i to pokazuju podaci sa svjetskih berzi. Prema tim podacima, cijene su ponovo na nivou prije početka rata u Ukrajini.
Prema informacijama Dana, cijene hljeba kod nas i dalje su stabilne i u narednom periodu ne očekuje se da dođe do njihovog rasta. Izvještaj sa Produktne berze iz Novog Sada pokazuje da su dominantne kulture u trgovanju prošle nedjelje bile kukuruz i pšenica, a cijene svih primarnih poljoprivrednih proizvoda zabilježile su negativan trend.
– Kukuruzom se trgovalo u cjenovnom rasponu od 15,50 do 16,20 dinara po kilogramu bez P DV-a, u zavisnosti od analize na aflatoksin, pri čemu je primjetan bio pad cijene kako se nedjelja bližila kraju. Ponder cijena iznosila je 15,86 dinara po kilogramu bez PDV-a (17,45 dinara sa PDV-om), a cijena je u odnosu na prošlonedjeljnu bila niža za 0,86 odsto. U ukupnom obimu prometa kukuruz je ove sedmice učestvovao sa 43 odsto pokazuje izvještaj sa novosadske berze.
Kada je riječ o pšenici, bila je i primjetna povećana aktivnost učesnika, ali je ponuda pšenice bila veća od tražnje.
– Berzanski ugovor za pšenicu sa 12 odsto proteina zaključen je na cjenovnom nivou od 18,30 dinara po kilogramu bez PDV-a (20,13 dinara sa PDV-om), te je to ujedno bila i ponder cijena. U odnosu na prošlu nedelju, došlo je do pada cijene od 3,17 odsto. U ukupnom obimu prometa pšenica je ove sedmice imala udio od 41 odsto pokazuje izvještaj sa novosadske berze.
Na svjetskom nivou cijena bušela kukuruza (mjerne jedinice) za godinu dana pala je gotovo za preko 40 odsto, odnosno sa prošlogodišnjih 698 dolara, na sadašnjih 399 dolara. Problemi na svjetskom tržištu žitarica i značajan rast cijena počeli su sa eskalacijom sukoba u Ukrajini u februaru 2022. godine, što je dovelo do znatnog poremećaja u snabdijevanju. Problemi su poče li jer su Rusija i Ukrajina među najvećim proizvođačima pšenice i kukuruza u svijetu.
Izvor: Dan