Na Wall Streetu su u utorak cijene akcija porasle drugi dan zaredom jer se ulagači nadaju da nakon slabih podataka iz ekonomije SAD-a Fed neće tako skoro početi smanjivati podsticajne monetarne mjere.
Dow Jones indeks ojačao je 149 bodova, ili 1,02 odsto, na 14.910 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,96 odsto, na 1.603 boda, a Nasdaq indeks 0,85 odsto, na 3.376 bodova.
Uspon cijena akcija uslijedio je nakon revidiranog podatka da je u prvom tromjesečju američki bruto domaći proizvod porastao 1,8 odsto, znatno manje od 2,4 odsto, koliko je pokazala prethodna procjena.
Vijest da potrošnja Amerikanaca, inače glavni pokretač ekonomije, i smanjenje budžetskih rashoda nisu baš podsticajno djelovali na BDP nije ohrabrujuća.
No, to bi moglo, smatraju analitičari, odgoditi odluku Feda o smanjenju podsticajnih monetarnih programa, s obzirom da je centralna banka poručila da će ih početi smanjivati tek kada ekonomija bude dovoljno snažna.
Ti programi kupovine državnih i hipotekarnih obveznica u iznosu od 85 milijardi dolara mjesečno dugo su podsticali trend rasta cijena akcija, koje su u maju dostigle rekordne nivoe.
No, od prošle srijede kada je Fed najavio smanjenje tih programa kasnije ove godine, cijene su oštro pale jer se ulagači plaše da bi time tržište izgubilo podršku.
Kako su te bojazni ponešto ublažene nakon podataka o BDP-u, juče su porasle cijene akcija u svih 10 sektora S&P 500 indeksa.
Pritom je VIX ‘indeks straha’ Čikaške berze pao gotovo 7 odsto, na 17,2 boda, što pokazuje da su ulagači sigurniji, pa manje nego prethodnih dana osiguravaju svoje portfelje od mogućeg pada cijena akcija.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,04 odsto, na 6.165 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 1,66 odsto, na 7.940 bodova, a pariški CAC 2,09 odsto, na 3.726 bodova. (capital.ba)