Crnogorski Telekom nastaviće da radi na implementaciji 5G mreže i njenom puštanju u komercijalni rad, saopštila je izvršna direktorica kompanije Dina Cibulskaja i najavila da će raditi na edukaciji građana i opovrgavanju teorija zavjere u vezi sa tom mrežom.
„Definitivno ćemo nastaviti da radimo na implementaciji 5G mreže i njenom puštanju u komercijalni rad, kako bismo joj udahnuli život i u našoj zemlji. Paralelno sa tim, u saradnji sa partnerima, želimo da radimo na edukaciji građana i opovrgavanju mitova i teorija zavjere u vezi sa tom mrežom“, rekla je Cibulskaja u intervjuu agenciji Mina-business.
Ona smatra da za to imaju dobru osnovu, s obzirom na to da se zna da značajan broj građana, naročito mlađih od 40 godina, kao i onih sa visokim obrazovanjem, pozdravlja dolazak 5G mreže, jer predstavlja budućnost komunikacija i uvodi nas u novu eru povezanosti.
Cibulskaja je podsjetila da je Telekom, u junu ove godine, prvi u Crnoj Gori uspješno pustio u testni rad 5G mrežu u Bijelom Polju i Beranama.
„Na taj način je Telekom postao prvi telekomunikacioni operator u Crnoj Gori koji je uspješno testirao 5G mrežu na više lokacija u zemlji u realnim uslovima, odnosno na srednjem frekvencijskom spektru, koji je u ovom trenutku dostupan korisnicima“, rekla je Cibulskaja.
Ona je kazala da ponosno može da kaže da iz godine u godinu Crnogorski Telekom ispunjava obećanje koje je dao korisnicima, odnosno neumorno stvara svijet novih mogućnosti.
„I to radimo na najbolji mogući način, odnosno iz temelja – izgradnjom infrastrukture budućnosti“, poručila je Cibulskaja.
Imajući u vidu koliko su zahtjevne pripreme za 5G, Cibulskaja je na pitanje da li će nastaviti sa ulaganjima u razvoj postojeće mobilne i fiksne mreže odgovorila da Telekom, prema zvaničnim mjerenjima regulatorne agencije, ima najveću i najbržu 4G mrežu u Crnoj Gori.
Uz to, kako je navela, kompanija ima daleko najveći broj korisnika mobilnog interneta u zemlji, koji su kao Telekomove najveće prednosti prepoznali i odabrali dobru pokrivenost i najveće brzine u zemlji.
„Naravno da ćemo nastaviti da investiramo u razvoj 4G mreže, paralelno sa izgradnjom 5G infrastrukture, kako bismo na najbolji način zadovoljili potrebe postojećih i budućih korisnika. Podrazumijeva se da radimo i na razvoju i unapređivanju pristupa fiksnom internetu, ulažući paralelno u TurboDSL i širenje optičke mreže u cijeloj zemlji“, saopštila je Cibulskaja.
Na pitanje kakav će uticaj roming regulacija imati na poslovanje i finansije Telekoma i da li u kompaniji razmišljaju o kompenzaciji tog uticaja kroz korekciju drugih cijena, Cibulskaja je odgovorila da je uticaj prilično značajan, što potvrđuju i podaci.
„Statistika govori da oko polovine posjetilaca Crne Gore, koji su odabrali našu mrežu, u ovom trenutku čine posjetioci iz zemalja obuhvaćenih roming regulacijom. Uprkos uticaju na poslovanje ovo su i dobri podaci, jer razumijemo značaj turističkih posjeta iz regiona i smatramo da ova inicijativa daje dodatni podsticaj domaćoj ekonomiji“, kazala je Cibulskaja.
Kako je navela, „roming kao kod kuće“, drugim riječima, Crnu Goru čini još atraktivnijom za posjetioce iz susjednih zemalja, s obzirom na to da mogu da se opuste tokom odmora ili poslovnih putovanja kada je riječ o komunikaciji sa porodicom, prijateljima i poslovnim saradnicima dok su u romingu.
„Takođe, kada fokus prebacimo sa ekonomije na naše korisnike, inicijativa „roming kao kod kuće“ stavlja fokus na njihove potrebe, zbog čega u Telekomu pozdravljamo tu inicijativu i ističemo da neće biti korigovanja cijena u domaćem saobraćaju“, zaključila je Cibulskaja.